Jeep z napędem 4x4 prosto z Polski. W trudny teren lepiej nim jednak nie wjeżdżać
Z fabryki w Tychach wyjechał pierwszy Jeep Avenger 4XE, czyli najmniejszy model marki wyposażony w napęd na cztery koła. Nie próbujcie jednak bawić się tutaj w wymagający offroad. To nie ta bajka.
Tyska fabryka grupy Stellantis jest jedną z najlepszych i najważniejszych na europejskiej mapie tego koncernu. Nie bez powodu właśnie to miejsce wybrano do produkcji kluczowych modeli, takich jak najmniejszy crossover Jeepa, Alfa Romeo Junior i Fiat 600. Gama tego pierwszego modelu poszerzyła się właśnie o wariant z napędem na cztery koła. Jeep Avenger 4XE zjeżdża już z linii produkcyjnej.
Jak łatwo się domyślić, Avenger nie jest królem offroadu
Nie znajdziecie tutaj fizycznego połączenia pomiędzy osiami. Wręcz przeciwnie - rozwiązanie, które znalazło się na pokładzie Avengera, jest dość proste, ale powinno zadowolić wąską grupę klientów. Mowa tutaj o napędzaniu tylnej osi dodatkowym silnikiem elektrycznym.
Sercem tego systemu jest jednostka 1.2 Turbo, która generuje teraz 145 KM. Być może pamiętacie liczbę 136 KM z poprzednich komunikatów marki i z naszych newsów. Nie jest to jednak ani poprawiona wersja tej jednostki, ani realnie mocniejsze wydanie małej trzycylindrowej konstrukcji.
Stellantis zmieniło system liczenia mocy. W efekcie, łącząc możliwości silnika spalinowego i napędu elektrycznego, wyszło im 145 KM. Wszystko to za sprawą dwóch jednostek na prąd, oferujących po 28,5 KM każda. Współpracują one z 6-biegowym dwusprzęgłowym automatem i z niewielką baterią, która gromadzi wystarczającą ilość energii do "napędzenia" tylnych kół.
Nowy Jeep Avenger 4XE ma 22-stopniowy kąt natarcia, 21- stopniowy kąt rampowy i 35-stopniowy kąt zejścia, prześwit został zwiększony o 10 mm do 210 mm, a głębokość brodzenia zwiększono do 400 mm
Teoretycznie powinno to zapewnić większą sprawność poza utwardzonymi szlakami. Warto jednak pamiętać o tym, że napęd działa tutaj dość specyficznie. Reduktor w tylnym silniku (przełożenie 22,7:1) zapewnia moment obrotowy na tylnych kołach wynoszący 1900 Nm.
Napęd AWD działa w zależności od prędkości i trybu jazdy. Przy niskiej prędkości (od o do 30 km/h), napęd na cztery koła jest stały, z podziałem 50:50 na przód i tył. Przy średniej prędkości (od 30 do 90 km/h) napęd na tylną oś aktywuje się tylko w określonych sytuacjach. Podczas jazdy z dużą prędkością (powyżej 90 km/h) tylny silnik elektryczny odłącza się od osi, aby zminimalizować zużycie paliwa.