Kiedy wymieniać opony sezonowe?
Ogumienie sezonowe, czyli letnie i zimowe, jest wykonane z różnych mieszanek gumy, charakteryzujących się odmiennymi właściwościami zależnymi od temperatury. Guma opon zimowych zapewnia przyczepność poniżej 7 stopni, letnich odwrotnie, powyżej tej temperatury opony nabierają swoich właściwości.
Opony zimowe powyżej temperatury 7 stopni nadmiernie się nagrzewają, co powoduje szybsze ich zużycie oraz pogorszenie się właściwości trakcyjnych, a więc wydłużenie drogi hamowania oraz zmniejszenie przyczepności na zakrętach. Charakteryzują się one także odmienną rzeźbą bieżnika w stosunku do opon letnich, posiadają większą ilość nacięć, które są głębsze. Dzięki temu opony zimowe zapewniają nam większe bezpieczeństwo i komfort jazdy na ośnieżonych nawierzchniach i w niskich temperaturach. Trudno jest jednoznacznie określić datę wymiany opon na zimowe, ze względu na różnorakie warunki atmosferyczne panujące na przełomie jesieni i zimy. Ogólną zasadą jest wymiana, gdy temperatura przez kilka kolejnych dni oscyluje w granicach 7 stopni. Należy również pamiętać, że pojedyncze cieplejsze dni nie wpłyną znacząco na opony, nie warto więc czekać z wymianą do pierwszych opadów śniegu.
Wymianę na opony letnie, po sezonie, planujemy najwcześniej po ok. dwu tygodniach od pojawienia sie temperatur powyżej 7 stopni. Zbytni pośpiech nie jest tu wskazany, ze względu na naturalne zmiany warunków atmosferycznych na przełomie zimy i wiosny, unikniemy dzięki temu przykrych niespodzianek. Regułą od kilku lat jest krótki powrót warunków zimowych po pierwszych cieplejszych dniach. Nie ucierpi na tym również bieżnik opony, ponieważ nawierzchnia i grunt potrzebują trochę czasu, aby się nagrzać. Opony letnie uzyskują swoje właściwości przy temperaturze powyżej 7 stopni, poniżej której twardnieją, powodując tym samym zmniejszenie przyczepności i wydłużenie drogi hamowania, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy.
Jak dotąd brak jest w naszym kraju regulacji prawnych, określających przedziały czasowe, w których stosowane mają być opony zimowe, a w których letnie. Generalnie większość kierowców wymienia opony w trosce o swoje bezpieczeństwo, kierując się bieżącymi warunkami atmosferycznymi. Przydatna jest tu również znajomość granicznej temperatury 7 stopni, którą również powinno się brać pod uwagę. Nie należy sugerować się błędnym przekonaniem, że opony zimowe zapewniają dobrą przyczepność jedynie na śniegu. Temperatura jest tu także niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na właściwości ogumienia sezonowego, a więc także nasze bezpieczeństwo na drodze i komfort podróżowania.