Kolejna premiera Skody na horyzoncie. W Genewie zadebiutuje mały SUV

W tym roku Skoda szykuje się do wypuszczenia na rynek kilku nowych modeli. Poza Scalą, odświeżonym Superbem oraz nową Octavią poznamy też małego SUV-a.

Mowa oczywiście o samochodzie produkcyjnym - w Genewie poznamy bowiem finalne wcielenie SUV-a o wciąż nieokreślonej nazwie (w studyjnym wydaniu występował on pod nazwą Vision X). Wstępnie mówi się o modelu Kosmiq. Taką nazwę Skoda zarejestrowała kilka miesięcy temu, co może wskazywać na chęć zastosowania takowej w nowym SUV-ie. Nomenklatura zgadzałaby się też z dotychczasowym nazewnictwem (Karoq/Kodiaq).

Wizualnie samochód ten będzie bardzo podobny do koncepcyjnego wydania. Zwiastun opublikowany przez Czechów sugeruje, że przednia część pozostanie niemal niezmieniona, podobnie jak tylna. Wnętrze z kolei ma być zbliżone wizualnie do tego znanego ze Scali. Czeska marka zmienia koncepcję projektowania wnętrz - wszystkie nowe modele od Scali będą tworzone według świeżej koncepcji, z wyeksponowanym wyświetlaczem systemu multimedialnego oraz uproszczoną linią deski rozdzielczej. Konstrukcyjnie auto bazować będzie na platformie MQB A0, co oznacza, że nowa Skoda to bliźniak takich samochodów jak Volkswagen T-Cross czy Seat Arona.

Pod maską nowej Skody znajdziemy najprawdopodobniej wyłącznie jednostki benzynowe. Pewna jest obecność konstrukcji 1.0 TSI (95 i 115 KM), która w zależności od wariantu będzie łączona z 5 lub 6-biegową manualną przekładnią. Opcją będzie 7-biegowa skrzynia DSG. Być może w ofercie zobaczymy też jednostkę 1.5 TSI.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=uZ956cH1bys[/embedyt]

Nowa Skoda zadebiutuje 5 marca podczas targów w Genewie.