Maserati Gran Turismo z silnikiem benzynowym poniekąd zadebiutowało

Włosi przyjęli ciekawy sposób na prezentacje nowości. Oto najnowsze Maserati Gran Turismo w benzynowej wersji. Szczegóły? Wciąż brak.

Kilka tygodni temu Maserati pokazało nam Gran Turismo Folgore, czyli elektryczne coupe. Teraz przyszła pora na odmianę benzynową. Oczywiście, nowe Gran Turismo pokazano tak, żeby nic nie pokazać - przynajmniej jeśli chodzi o szczegóły. Dostaliśmy za to kawałek sesji zdjęciowej, który dużo nam zdradza.

Maserati Gran Turismo - piękne i z V6

Dużo, czyli wszystko, jeśli chodzi o nadwozie. Nowa generacja wciąż jest pięknie narysowana. Każdy kolejny model tej gamy (od 3200 GT) wywołuje żywsze bicie serca. Tutaj mamy elegancką, sportową linie, dłuższy tył w stylu GT i detale pochodzące z Grecale oraz MC20. Wystarczy, żeby samochód wyglądał zjawiskowo.

Maserati Gran Turismo

Od Folgore różni go niewiele. Benzynowe Maserati Gran Turismo ma większe wloty w zderzaku (chłodzenie silnika), nowy grill oraz zmieniony splitter, wykonany z włókna węglowego. Również felgi są nieco bardziej klasyczne i dają nam lepszy ogląd niebieskich zacisków hamulcowych. Z tyłu rzuca się w oczy czarny dyfuzor, który po obu stronach nadwozia kończy się... poczwórnym układem wydechowym. Tego właśnie oczekiwaliśmy od Maserati. Złośliwi powiedzą, że tylne lampy przypominają Fiata, ale moim zdaniem wyglądają świetnie.

To, co jeszcze potwierdziło Maserati, to wersje. Samochód oferowany będzie w dwóch liniach: Modena oraz Trofeo. Obie wyposażone będą w silnik V6 Nettuno. Podwójnie doładowana jednostka znalazła już miejsce w MC20 oraz Grecale. Ile będzie miała mocy? Nie wiadomo. Biorąc pod uwagę konkurencję oraz schodzący model, raczej minimum 500 KM w wersji Modena. Grecale Trofeo ma 530 KM i 619 Nm - to byłoby w sam raz dla Maserati Gran Turismo.

Maserati Gran Turismo

Samochód na zdjęciach ma okleinę okolicznościową z okazji 75-lecia. Czego? Pierwszego grand tourera z trójzębem na atrapie. Ten pokazano w 1947 roku i był to model A6 1500, zastąpiony 10 lat później przez model 3500 GT.

Kiedy oficjalnie zadebiutuje Maserati Gran Turismo? Kiedy poznamy wnętrze oraz osiągi? Tego nie wiadomo. Mniej więcej jednocześnie z modelem Folgore i będzie to w przyszłym roku. Testy wciąż trwają. Ale Maserati ma tradycję w długowiecznych modelach - więc nowe GT pewnie będzie na rynku dużo dłużej niż już na nie czekamy.