Ponad 800 KM dzięki hybrydzie. Mercedes-AMG GT 73 ujawnia swoje sekrety

Ma oferować ponad 800 KM i będzie pierwszym takim Mercedesem-AMG w historii. Model GT 73 został oficjalnie zapowiedziany.

Bitwa na konie mechaniczne nie ma końca. Topowi producenci wciąż przebijają się w tabelkach z tą wartością. A robią to na wiele sposobów - od pakowania kolejnych turbosprężarek pod maskę, aż po uzbrajanie aut w systemy hybrydowe. Takie rozwiązanie wybrał Mercedes. Nowy model ze stajni AMG, GT 73, zyska 800 KM dzięki rozwiązaniom wywodzącym się w Formuły 1.

Mercedes-AMG E Performance - źródło pochodzenia 800 KM

Niemcy zaprzęgli do pracy wszystkich specjalistów - w tym tych działających przy budowie bolidów w ramach Mercedes-AMG Petronas F1 Team. Otóż dzięki ich wiedzy i doświadczeniu powstał system hybrydowy, który zapewni modelowi GT niesamowite możliwości. Mówi się, że na wszystkie cztery koła trafi tutaj 800 KM, a sprint do setki zajmie mniej niż 3 sekundy. Do tego dostępna będzie możliwość bezemisyjnej jazdy. Brzmi kusząco?

To także moment, w którym oficjalnie debiutuje nomenklatura E Performance. Będzie ona przypisana samochodom wspieranym energią elektryczną. Oznacza to, że taki sam przydomek otrzyma nadchodzący Mercedes-AMG C 63, a później z pewnością kolejne modele. Warto jednak pamietać, że o ile w modelu GT 73 pozostaje 4-litrowe V8, o tyle model C 63 będzie korzystać z silnika czterocylindrowego, wywodzącego się z Klasy A AMG.

800 KM

Przy okazji Mercedes pokazał też nowe zdjęcia modelu ONE

Ten jakże mityczny samochód teoretycznie miał już trafić na drogi. Inżynierowie z Affalterbach zderzyli się jednak z brutalną rzeczywistością - ubranie bolidu F1 w "cywilne" odzienie jest piekielnie trudnym wyzwaniem. Wiele przeciwności, takich jak zbyt wysoka emisja spalin czy bardzo wysokie obroty na biegu jałowym sprawiły, że cały projekt złapał opóźnienie. Nie oznacza to jednak, że prace nie trwają. Testowe egzemplarze są już katowane do granic możliwości na najróżniejszych torach, a dostawy dla klientów rozpoczną się w przyszłym roku. Bez wątpienia będzie to jeden z bardziej unikalnych samochodów dostępnych na rynku, a jego wartość szybko poszybuje w kosmos.

Mercedes-AMG GT 73 zadebiutuje nieco wcześniej, bo juz w najbliższych miesiącach. Jeśli więc czekacie na 800 KM i niesamowite osiągi, to zachowajcie cierpliwość.