Twoje nowe auto będzie zrobione z sieci rybackich. I nie tylko
Czemu niektóre auta mają teraz tak dziwne "tkaniny" we wnętrzach? To proste - prawie każde nowe auto wykorzystuje materiały, które powstają z przetworzonych sieci rybackich. To bez wątpienia przyszłościowy kierunek rozwoju materiałów w kabinach samochodów.
Ekologia to nie tylko czyste napędy i dopracowanie aut pod kątem recyklingu. Kluczowe jest także korzystanie z materiałów, które pochodzą z przetworzonych tworzyw. Kolejne marki prześcigają się pomysłami na stworzenie prawdziwie ekologicznego wnętrza. Każde nowe auto korzysta z szeregu ciekawych rozwiązań, a jednym z nich są bez wątpienia tkaniny tworzone z... sieci rybackich.
Nowe auto, nowe wyzwania. Jakie materiały będziemy oglądać w kabinach samochodów?
Być może pamiętacie przełomowy charakter BMW i3. Tam we wnętrzu wykorzystano szereg materiałów z recyklingu - od plastików, aż po bambus.
Ważne jest jednak to, że nawet takie tworzywa potrafią stworzyć luksusowy i przyjemny charakter. Odpowiednie wyważenie wszystkich materiałów umożliwia stworzenie naprawdę udanego wnętrza.
Kolejny przykład: Mazda MX-30. Elektryczny SUV z Japonii łączy "wegańskie" skóry, ekologiczne plastiki z recyklingu i korek, będący symbolem marki. Taka kombinacja umożliwiła stylistom stworzenie nietypowej kolorystyki kabiny, będącej wyróżnikiem tego auta.
Według producentów przyszłością są na przykład przetworzone sieci rybackie. Mercedes robi z tego materiału wykładziny w swoich elektrykach - EQE i EQS. Stellantis z kolei postawił na wykonaną z nich tkaninę SEAQUAL, która stosowana jest w nowej elektrycznej 500-ce i w Jeepie Compassie/Renegade.
Alternatywą dla skóry może być... kaktus
Mercedes opracował też tworzywo o fakturze zbliżonej do skóry, które wytwarzane jest z włókien kaktusa. Wiele elementów łączy się tutaj z elementami z bambusa.
Bambus może być przyszłością motoryzacyjnych kokpitów. Dlaczego? Przede wszystkim jest to roślina, która rośnie w ekspresowym tempie. Plantacje regenerują się więc bardzo szybko. Jednocześnie bambus jest wytrzymały i ma ciekawy wygląd oraz przyjemną fakturę.
Stal i aluminium z recyklingu
Kluczową kwestią jest również przetwarzanie "starych" aut na nowe. Krótko mówiąc - aluminium i stal są w miarę możliwości recyklingowane, tak aby można było je ponownie wykorzystać w produkcji poszczególnych elementów.
Wszystko to pozwala na obniżenie emisji CO2 przy procesie produkcyjnym. Jednocześnie wiele elementów pozostaje w "zamkniętym obiegu" i nie zanieczyszczają one środowiska.