bezpieczeństwo aut

Fiat Punto oceniony przez Euro NCAP na… zero gwiazdek

Wiekowy włoski samochód został poddany ponownie testom zderzeniowym. Wynik szokuje – jest najgorszy w historii badań.

Aktualny Fiat Punto jest sprzedawany od 2005 roku – jest więc już „nastolatkiem”. Przechodził po drodze kilka modernizacji, ale żadna nie była szczególnie znacząca. To niestety oznacza, że konkurencji mocno już zostawili Fiata w tyle, również pod względem bezpieczeństwa.
Potwierdzają to ostatnie testy Euro NCAP. Organizacja ponownie przetestowała Punto. Rezultat jest druzgocący – ogólna ocena auta to zero gwiazdek.

Aby oddać Fiatowi sprawiedliwość trzeba przyznać, że ocena z ochrony dorosłych pasażerów, dzieci i pieszych to dwie gwiazdki, a zero gwiazdek wyliczono po odjęciu punktów za brak nowoczesnych systemów bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na brak bocznych poduszek (!).

Euro NCAP przetestowało ostatnio kilka modeli, które są już od pewnego czasu na rynku, ale przeszły liftingi. Były to m.in. Toyota Yaris, Toyota Aygo, Opel Karl, DS3 i Fordy C-Max i Grand C-Max. Jedynie Yaris zachował pięć gwiazdek, a Aygo trzy lub cztery gwiazdki – zależnie od wersji. Reszta została oceniona na trzy gwiazdki.

Przybyło też kilka nowych modeli do grona pięciogwiazdkowców – są to Kia Stinger, Hyundai Kona, BMW 6 GT i Jaguar F Pace. Kia Stonic dostała pięć gwiazdek po uwzględnieniu opcjonalnych pakietów wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa – bez nich, podobnie jak nowa Dacia Duster, otrzymała tylko trzy gwiazdki.

Wygląda na to, że zegar tyka dla Fiata Punto wyjątkowo głośno. Chyba już naprawdę pora na nowy model…

Dyskusja

komentarzy