ciekawostki

Grand Prix Wietnamu w 2020 roku – znamy nowy tor F1

Wietnam może kojarzyć się z ciekawym miejscem na urlop, budkami z jedzeniem i tanimi podkoszulkami, ale właśnie powstaje tam nowy, interesujący tor Formuły 1. Pierwsze Grand Prix za dwa lata.

W kwietniu 2020 roku kierowcy Formuły 1 wyjadą po raz pierwszy na nowy tor uliczny w stolicy Wietnamu – Hanoi. Tym samym Wietnam dołączy do azjatyckiej części sezonu, obejmującej Singapur, Chiny i Japonię.

Trzeba przyznać, że ulokowany w Hanoi tor może być areną dość ciekawych wyścigów. Pętla ma kształt litery „T”,  5 565 m i 22 zakręty oraz trzy spore proste. Najdłuższa ma 1,5 kilometra – przed punktem dohamowania możemy zobaczyć bolidy jadące ok. 335 km/h. Pozostałe długie proste mają 675 i 800 metrów. Poza tym kilka sekcji jest inspirowanych istniejącymi torami. Zakręty 1 i 2 są podobne do sekwencji otwierającej pętlę F1 na Nurburgringu. Zakręty od 12 do 15 są z kolei inspirowane sekcją toru ulicznego w Monako (zakręty 1-2). Mamy też „e-S-ki” z toru Suzuka – w Hanoi nastąpią od zakrętu 16 do 19.

Liberty Media, które jest właścicielem Formuły 1, liczy na przyciągnięcie dodatkowych widzów. Oprócz toru w Wietnamie są plany dołożenia co najmniej jednego wyścigu w Stanach Zjednoczonych.

Dyskusja

komentarzy