ciekawostki

Mercedes Icon E Concept – interesująca wizja reinterpretacji Mercedesa W114/5

Davida Obendorfera znacie z jego wizji – ten artysta odpowiedzialny jest za takie wizje jak Fiat 127 Concept, czy rendery „nowego” Renault 4. Teraz zabrał się za Mercedesa W115, pokazując jak mogłaby wyglądać klasa E w retro-designie.

Moim zdaniem – całkiem nieźle. Obendorfer postawił na jak najwierniejsze odwzorowanie detali charakterystycznych dla kultowego modelu W114/5, opierając się przy swych projektach na liniach i proporcjach aktualnej generacji klasy E.

Dlatego też z tyłu znajdziemy poziome lampy z jakże charakterystycznym ożebrowaniem oraz nieco bardziej kanciasto wyprofilowaną tylną część nadwozia. Z przodu jest nieco bardziej kontrowersyjnie – pierwsze skojarzenie przywodzi na myśl Ssangyonga Chairmana z połowy lat 2000-ych. Dopiero później pionowa atrapa, typowa dla starszych Mercedesów oraz pionowo ustawione, prostokątne lampy (z wypełnieniem wskazującym na diodowe oświetlenie) zaczynają dobrze korespondować z klasycznym wizerunkiem „/8” jak potocznie nazywa się stare Mercedesy serii W114 i W115. Jednak w odpowiedniej konfiguracji kolorów Icon E wygląda świetnie – zwłaszcza na liniach, gdzie widać koła z felgami wyposażonymi w typowe niepełne kołpaki „pod kolor”.

Jeszcze ciekawiej jest we wnętrzu, gdzie David Obendorfer nie zapomniał chyba o niczym. Kierownica wygląda na tylko lekko zmodyfikowaną w stosunku do oryginału, ale znalazło się na niej miejsce na obsługę multimediów. Zegary pozostały jak w nowych Mercedesach – podwójna tafla ekranu LCD  i niemal pusta deska rozdzielcza. Poniżej, na konsoli środkowej, mamy klasyczny „mercedesowski” układ sterowania klimatyzacją, jednak również bardziej kanciasty – ten sam zabieg spotkał touchpad wraz z podparciem nadgarstka. Wizja wygląda nowocześnie i jednocześnie klasycznie. Całości dopełniają fotele przeszyte w podłużne pasy – jak w W114/W115.

I choć trudno zakładać, że Icon E powstanie, to są firmy, które budują podobne konstrukcje, nawiązujące do dawnych czasów. U nas na stronie na pewno widzieliście projekty Ares Design.

Więcej projektów Davida możecie zobaczyć na jego stronie. Jeden z jego projektów został zresztą zrealizowany – o Citroenie HY czytaliście na naszych łamach.

Dyskusja

komentarzy