nowości i premiery

KIA szykuje hybrydy Plug-in: Ceed, Sportage i Sorento

Po miękkich hybrydach czas na „okablowane”. KIA szykuje ofensywę modeli hybrydowych typu plug-in. Pierwszy powinien zadebiutować już w przyszłym roku.

Zaostrzające się normy emisji zmuszają producentów do coraz to intensywniejszej pracy nad nowymi odmianami silnikowymi. Teraz przyszła pora na markę KIA.

Najszybciej do grona „plug-inów” dołączy Ceed – już w przyszłym roku. Tutaj będzie najmniejszy problem z silnikiem – KIA jest już w posiadaniu takiego tandemu – napędza on Niro PHEV. Jest to 140-konny silnik 1.6, do którego dołożono silnik elektryczny o mocy 80 KM i baterię o pojemności 8,4 kWh. To powinno zapewnić Ceedowi ok. 40 – 50 km realnego zasięgu (w przypadku Niro, zasięg deklarowany wg NEDC wynosi 58 km). Jako pierwszy z gamy modelu, napęd ten dostanie odmiana kombi – zapewne ze względu na więcej miejsca na baterię. Następnie dołączy do niej Ceed hatchback, a potem pewnie Proceed.

Dużo mniejszą wiedzą dysponujemy w przypadku SUV-ów KIA – Sportage i Sorento. W zasadzie wiemy tylko tyle, że powstaną i że będą wymagały całkowicie nowego silnika, zdolnego utrzymać osiągi i solidny zasięg w większych samochodach. Możliwe, że oparte będą na jednostce dwulitrowej.

Wg zapowiedzi przedstawicieli marki, około 25 – 30% samochodów powinno być w jakiś sposób zelektryfikowanych, aby spełniać standardy emisji. 

Po drodze, przed hybrydami, czeka nas premiera jeszcze jednego „elektryka” – Soul EV powinien zadebiutować w listopadzie podczas targów w Los Angeles. Będzie on napędzany przez te same silniki co w przypadku modelu e-Niro (baterie 34 kWh lub 60 kWh, jak w Hyundaiu KONA Electric). Możemy też spodziewać się bliźniaka Hyundaia Nexo, czyli modelu napędzanego wodorem, który prawdopodobnie przyjmie kształt zmodernizowanego Sorento. Ale do tego jeszcze została dłuższa chwila.

 

Dyskusja

komentarzy