producenci i rynek

Nie jedna, a dwie. Mercedes wybuduje kolejną fabrykę w Jaworze

Elektryfikacja wymaga mocy przerobowych. Aby je wygospodarować, Mercedes musi zainwestować w kolejną fabrykę. Ta powstanie w Polsce.

W Jaworze powstaje już pierwsza fabryka Mercedesa, w której będą produkowane jednostki spalinowe, zarówno do standardowych modeli jak i hybrydowych. Niemcy i polski oddział potwierdzili natomiast, że w tym samym miejscu powstanie też drugi zakład, który będzie zajmował się produkcją baterii. Zostanie ona uruchomiona po 2020 roku, zaś zatrudnienie w niej znajdzie 200 osób. Budowa tego zakładu jest kluczowa dla Mercedesa, bowiem przy planach dotyczących pełnej elektryfikacji gamy modelowej (od wersji mild hybrid, przez hybrydy i wersje PHEV, aż po auta w 100% elektryczne) zapotrzebowanie na baterie zdecydowanie wzrośnie.

Fabryka w Jaworze będzie dziesiątą, w której powstawać będą baterie do aut Mercedesa. Nakłady finansowe na budowę wyniosą ponad miliard euro. Lokalizacja fabryki jest strategicznie dobrana – bliskość autostrady oraz granicy z Niemcami ułatwia transport silników i baterii do kolejnych zakładów Mercedesa.

Dyskusja

komentarzy