Porsche 911 Carrera GTS Le Mans Centenary jest piękne. Kupicie je tylko nosząc beret i pijąc wino

Tegoroczny 24-godzinny wyścig w Le Mans nie był łaskawy dla Porsche. Niemiecka marka ma jednak wciąż na swoim koncie ogromne historyczne sukcesy na koncie - a to zawsze jest dobra okazja do świętowania. Porsche 911 Carrera GTS Le Mans 2024 jest hołdem dla kultowych zwycięskich samochodów z przeszłości, w tym dla wyjątkowego modelu 356 SL.

Niemcy z pewnością mieli inne plany dotyczące tegorocznego wyścigu w Le Mans. Podium, wbrew pozorom, mogło być w ich zasięgu, gdyby nie błędy kierowców i awarie, które odsunęły zespół Porsche Penske od wysokich pozycji. Nie zmienia to jednak faktu, że ta marka wielokrotnie triumfowała w tym wydarzeniu. Z tej okazji powstało Porsche 911 Carrera GTS Le Mans Centenary Edition 2024, które jest hołdem dla aut z przeszłości, w tym dla zwycięskiego 356 SL.

Porsche 911 Carrera GTS Le Mans Centenary Edition 2024. Wszystko jest tutaj bardzo "exclusive".

Precyzyjnie mówiąc - ma tabliczki Exclusive Manufaktur. To właśnie ten dział odpowiada za wyjątkowy projekt, który zadebiutował tuż przed historycznym wyścigiem Le Mans. Jako bazę wytypowano wersję GTS, która jest idealnym kompromisem pomiędzy sportowym charakterem a komfortem. Blisko 500 KM i napęd na tylną oś to gwarancja dobrej zabawy.

Porsche 911 Carrera GTS Le Mans 2024

Manufaktura Porsche, zajmująca się indywidualnymi projektami, opracowała dla tego samochodu nowy lakier. Nazwano go, tu niespodzianka, Le Mans Silver i jest nawiązaniem do surowej blachy w 356 SL. Tylne małe okienka zaślepiono tutaj "wlotami powietrza", które z kolei są ukłonem w stronę modelu 911 GT1. Felgi polakierowano złotym lakierem, a na drzwiach znalazł się numer 46 - taki sam jak na Porsche 356 SL. Oczywiście nie zabrakło tutaj kilku pamiątkowych oznaczeń.

W kabinie znajdziemy z kolei niebieską skórę, którą połączono z czerwonymi pasami bezpieczeństwa. Na podłokietniku wytłoczono układ Circuit de la Sarthe, a przed pasażerem znajduje się pamiątkowa plakietka z numerem egzemplarza.

Porsche 911 Carrera GTS Le Mans 2024

Chcecie kupić takie auto? Zapraszamy do Francji

Porsche 911 Carrera GTS Le Mans Centenary Edition 2024 będzie oferowane tylko w jednym kraju, do tego w bardzo ograniczonej liczbie egzemplarzy. Na drogi wyjadą 72 takie samochody, co nawiązuje do 72 lat obecności tej marki w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans.

Jako ciekawostkę warto dodać, że nad projektem czuwał Grant Larsson - szef projektów specjalnych w Porsche i projektant pierwszego Boxstera. Auto powstało przy bliskiej współpracy z Automobile Club de l'Ouest, czyli z organizatorem wyścigu w Le Mans.