Z elektromobilności najbardziej cieszą się psy. Tak mówią badania
Nie nasz portfel, aktywiści i władza. Wiecie kto najbardziej cieszy się z elektromobilności? Otóż badania mówią, że psy. I ma to sens.
Jeśli podróżujecie ze swoimi czteronogimi przyjaciółmi, to zapewne zauważyliście, że w niektórych samochodach zwierzaki nie czują się dobrze. Powodów może być wiele - od zapachu, przez ilość miejsca, aż po dźwięki i wibracje. Naukowcy i specjaliści od behawiorystyki zwierząt z wydziały weterynarii Uniwersytetu w Lincoln przeprowadzili badania, które miały pokazać, jakie samochody preferują psy. I odpowiedź może Was zaskoczyć - otóż wybór wszystkich czworonogów był jednoznaczny.
Badania jasno wskazują, że psy wolą auta elektryczne
Profesor Daniel Mills z wydziału weterynarii Uniwersytetu w Lincoln, wraz z firmą CarGurus, sprawdzili zachowanie zwierząt w różnych autach. Do badań zaangażowano samochody z silnikami wysokoprężnymi i z napędem elektrycznym.
Idea była prosta - sprawdzić jak reagują na jazdę autami z różnymi rodzajami napędu. Mills zauważa, że większość psów na jakimś etapie swojego życia podróżuje samochodami. Warto więc wiedzieć w jakich warunkach czworonogi czują się najlepiej i najbezpieczniej.
Próba zawierała dwa 10-minutowe przejazdy. Jeden odbywał się w aucie z dieslem pod maską, drugi zaś elektrykiem. Testerami zostało 20 wyselekcjonowanych psiaków.
Specjalne czujniki mierzyły tętno i zachowanie psów w czasie jazdy. Zwierzęta były tez badane po przejeździe. Wyniki mogą Was zaskoczyć - otóż badania jasno wskazują, że psy wolą auta elektryczne.
Podczas podróży samochodami z silnikami wysokoprężnymi, aż 50% badanych psów było dużo bardziej niepewnych i podrywało się z pozycji leżącej. Profesor Mills widzi tutaj korelację tych zachowań z wibracjami i hałasem dobiegającym spod maski.
Warto pamiętać, że psy odbierają świat w zupełnie inny sposób. Dźwięki, które nam zupełnie nie przeszkadzają, dla zwierząt mogą być dużo bardziej męczące. To samo tyczy się wibracji.
Badania wykazały, że psy w autach elektrycznych mają niższe tętno
Jest to o tyle ciekawe, że w przypadku zwierzaków wysokie tętno jest często jednym ze składników choroby lokomocyjnej. Istnieje więc spora szansa, że psy w samochodach na prąd będą nie tylko spokojniejsze, ale też nie rozchorują się w czasie jazdy.
Podobne są obserwacje osób, które wożą swoje zwierzaki autami elektrycznymi. W takowych psy i koty są spokojniejsze i lepiej znoszą dłuższe podróże. Wszystkie badania pokazują też, że psy uwielbiają być blisko swoich właścicieli - i często nawet krótka podróż potrafi sprawić im dużo radości.