Rozbite Tesle z USA dostają drugie życie. Gdzie? W Ukrainie
Rozbite Tesle, które mnożą się na portalach z aukcjami ubezpieczeniowymi, dostają drugie życie. Nawet poważnie uszkodzone samochody trafiają do Europy, gdzie są naprawiane i przywracane do użytkowania. Dlaczego? Wszystko po to, aby walczyć z wysokimi kosztami eksploatacji samochodów spalinowych.
Wojna w Ukrainie trwa już niemal dwa lata. Rosyjska agresja na dobre zmieniła krajobraz kraju naszych sąsiadów, a gospodarka cierpi walcząc ze skutkami zniszczeń. Ceny paliw są wysokie, a jej dostępność miejscami staje się ograniczona. W efekcie alternatywą stały się samochody elektryczne. Te jednak jako nowe są drogie i trudno dostępne. Paradoksalnie sprzedaż pojazdów na prąd rośnie - głównie za sprawą aut ściąganych z USA. Ukraina staje się pełna Tesli, które docierają tam z najróżniejszymi uszkodzeniami. Oczywiście źródłem stały się popularne aukcje w serwisach Copart i IAAI.
Niektóre Tesle, według rzeczoznawców w USA, nie powinny być naprawiane. To jednak nie jest problemem - Ukraina staje się ich drugim domem
U naszych zachodnich sąsiadów powstało wiele serwisów i warsztatów, które specjalizują się w naprawach tych pojazdów. Nawet egzemplarze uznane przez ekspertów za "nienaprawialne" przechodzą gruntowną transformację i wracają na drogi.
Niektóre zakłady miesięcznie naprawiają nawet sto Tesli. Wiele z nich stworzyło własne narzędzia i systemy, które pozwalają na sprawne i wygodne przywrócenie tych aut do stanu zbliżonego do oryginału.
W efekcie udział aut elektrycznych w rynku wzrosła w ekspresowym tempie i jest... wyższa niż w Polsce
Aż 9% nowo rejestrowanych (ale niekoniecznie nowych) pojazdów w Ukrainie to elektryki. Mówimy więc o wartościach dwukrotnie wyższych, niż w Polsce.
Skąd ta popularność takich pojazdów? Przede wszystkim za sprawą wciąż stosunkowo taniego prądu. Do tego Ukraińcy rozbudowują sieć ładowarek w kluczowych punktach, a w mniejszych miastach ratują się po prostu klasycznymi gniazdkami i "siłą".
To w zupełności wystarcza, aby te auta można było komfortowo użytkować na codzień, nie tylko w mieście.
Rozbitymi samochodami interesuje się teraz jeszcze jedna grupa odbiorców. Są nimi firmy zajmujące się recyklingiem
Akumulator z samochodu elektrycznego to niemal żyła złota dla takich firm. Odzysk kluczowych metali jest tutaj kluczowy i przynosi ogromne pieniądze. Jednocześnie jest to ekologiczne działanie, które przywraca do życia szereg elementów z baterii.