Saab 9-5 NG SportCombi znowu do kupienia. I to w rozsądnej cenie

Saab padł, ale fanów tej marki nie brakuje. Grupa zapaleńców ze Szwajcarii postanowiła ożywić unikalny model 9-5NG SportCombi.

Oczywiście wskrzeszenie produkcji auta, które po raz ostatni zjechało z linii produkcyjnych w roku 2011 nie jest proste, tym bardziej, że linie produkcyjne oraz wiele elementów fabryki rozeszło się pomiędzy nowym chińskim właścicielem a GM. Dlatego też grupa fanatyków Saaba postanowiło wykonać serię modeli w skali 1:18, które wiernie odwzorowują tego białego kruka.

Saaby 9-5NG SportCombi nigdy nie trafiły do salonów. Tuż przed likwidacją Saaba Szwedzi sprzedali jednak kilkanaście egzemplarzy przedprodukcyjnych. Choć ostatnie wcielenie 9-5 było tak naprawdę Insignią w przebraniu, to i tak auta te wzbudziły ogromne zainteresowanie, a ich ceny poszybowały w kosmos.

Szwajcarskie modele Saaba 9-5NG SportCombi będą powstawały w Lozannie dzięki DNA Collectibles, a odwzorowanie detali ma być bliskie perfekcji. Firma ta specjalizuje się w tworzeniu krótkich serii unikalnych modeli. Saaby 9-5 będą wykończone w oryginalnych odcieniach (Glacier Silver), a wzorem był model na rynek amerykański, wyprodukowany 23 lutego 2011. Korzystał on z silnika V6 (2.8 Turbo), a jego numer VIN to YS3GR5BJ9C9000014. Egzemplarz ten nie dotrwał jednak do aukcji - należał do sortu aut, które zostały zezłomowane.

Modele z firmy DNA Collectibles będzie można zakupić od lutego 2019. Link do sklepu znajdziecie tutaj.