Czym jeździ Korea Północna? Możecie się mocno zdziwić

Jak pewnie wiecie, Korea Północna nie ma własnej marki samochodowej. Ten zamknięty kraj polegał przede wszystkim na produktach z Rosji i z Chin. Wbrew pozorom jednak na drogach jest tam masa aut z innych krajów - w tym z zachodu.

Korea Północna pozostaje cały czas dość niedostępnym krajem. Choć teoretycznie na wycieczkę można wybrać się bez większego problemu, to jednak jest to propozycja dla wąskiego grona fanów podróży w nietypowe miejsca. Do tego rzadko możemy zobaczyć jak faktycznie wyglądają ulice w tym kraju. Nie oznacza to jednak, że nie ma takiej możliwości.

Czasami z pomocą przychodzą więc osoby, które mieszkały w tym kraju. To dość wąskie grono, ale przekazujące zaskakujące treści. Jakie? Na przykład tutaj możecie zobaczyć film, pokazujący codzienny ruch w stolicy Korei Północnej.

Korea Północna jeździ samochodami z różnych bajek

I paradoksalnie nie są to stare maszyny. Na filmie przewijają się wojskowe terenowe GAZ-y, ale to akurat nie jest zaskoczeniem. Warto natomiast zwrócić uwagę na inne pojazdy.

Te z Chin nie są zaskoczeniem. Dużo tutaj produktów Chery i innych chińskich marek. Większą niespodziankę stanowią produkty grup joint-venture, czyli chociażby "chińskie Volkswageny". Tu na przykład pojawia się sedan Lavida - i to kilkukrotnie. Jak większość samochodów, zapewne jest w rękach aparatu państwowego.

Korea Północna Samochody

Ciekawostkę stanowią dwa Mercedesy z rodziny 124 - najpierw pojawia się kombi, później sedan. Jak widać i tam te wytrzymałe samochody zdają egzamin.

Niespodziankę stanowią nieliczne japońskie produkty. Na drogach pojawia się Lexus LX (luksusowa terenówka musi należeć do kogoś ważnego), a także Nissan Paladin, czyli chiński SUV bazujący na Navarze D22.

Korea Północna Samochody

Co jeszcze ciekawego pojawiło się na drogach? Bez wątpienia zaskakującym widokiem jest Audi Q7. Jak jednak wiemy władza w tym kraju lubuje się w luksusowych samochodach i często korzysta z Mercedesów, BMW i innych modeli marek premium. Oczywiście te docierają tam "nieoficjalnymi" kanałami, głównie przez Chiny.

Zauważcie też, że większość z tych samochodów przemieszcza się po niemal pustych ulicach. Jedynie wybrane arterie tętnią życiem, a większość mniejszych dróg świeci pustkami.

Film pokazujący ulice stoilicy Korei Połnocnej, a także inne nagrania z tego kraju, znajdziecie klikając tutaj - dla fanów nietypowych widoków jest to pozycja obowiązkowa.