Skoda Kushaq - taką nazwę zyska kolejny SUV marki. Prędko go nie zobaczymy

Kamiq, Karoq, Kodiaq, Enyaq, Kushaq. Skoda Kushaq! Oto nazwa kolejnego SUV-a tej czeskiej marki. Tego auta szybko jednak nie zobaczymy.

Czesi pochwalili się dzisiaj nowym modelem. To Skoda Kushaq, czyli kolejny SUV w gamie. Tym razem jednak nie będzie to auto, które szybko zobaczymy w salonach. Ta nazwa przypadnie nowemu produktowi, który tworzony jest z myślą o jednym konkretnym rynku.

Skoda Kushaq to produkcyjna wersja modelu Vision IN

Będzie to samochód, który trafi tylko na rynek indyjski. Takie zabiegi wbrew pozorom są opłacalne dla wielu producentów. Indie to specyficzny rynek, który wymaga bardzo specyficznego produktu. Mowa o samochodzie o wyglądzie SUV-a, prostym konstrukcyjnie, małym i tanim.

Bazą będzie tutaj platforma MQB A0 IN. To specjalna wersja konstrukcji, którą znamy chociażby z Kamiqa czy Scali. Różnice mają polegać na uproszczeniu kilku elementów, tak aby były wytrzymalsze i tańsze w naprawie. Mogą na tym ucierpieć właściwości jezdne, ale w przypadku Indii liczy się wytrzymałość. Lokalne drogi nie należą do najlepszych jakościowo, co pewnie wiedzą Ci, którzy odwiedzili ten kraj.

Skoda Kushaq

Skoda Kushaq nie będzie "tandetna"

Nic z tych rzeczy. Auto wyróżni atrakcyjna stylistyka, wiernie odwzorowująca samochód studyjny. Nabywcy będą mogli też liczyć na świetne wyposażenie, w tym na takie elementy jak światła LED czy nowoczesne multimedia.

Pod maską nie zabraknie również mocnych silników. Będzie to litrowa jednostka TSI o mocy 110 KM i mocniejszy wariant 1,5 oferujący 150 KM. Moc trafi na przednie koła za pośrednictwem manualnej lub automatycznej skrzyni biegów.

Skoda Kushaq będzie rywalizować w trudnym segmencie

W Indiach segment małych SUV-ów jest dość mocno zapełniony. Mocną pozycję ma tutaj Nissan Kicks i nowy Nissan Magnite, Hyundai Creta, KIA Seltos, MG Hector czy lokalna Mahindra XUV500. Co więcej, do tego towarzystwa wprosi się także Volkswagen ze swoim odpowiednikiem Kushaqa - Taigunem.

To auto nie trafi do innych krajów

W Europie nie ma już miejsca dla takiego modelu. Kamiq pełni rolę najmniejszego SUV-a, a towarzyszyć mu będzie ewentualnie nowy model, który jako bazę wykorzysta nadchodzącą nową Fabię. Nie da się ukryć, że Kamiq jest znacznie większy od wielu konkurentów. Auto pokroju Arony może więc bez problemu zmieścić się w ofercie Skody.