Octavia na pełnym gazie. Ofertę uzupełnia wersja G-TEC na CNG

Skoda Octavia zyskuje wariant zasilany gazem ziemnym. Odmiana o nazwie G-TEC całkowicie stawia na błękitne paliwo, benzynę traktując jedynie jako zapas.

Wersje zasilane gazem ziemnym CNG zyskują na popularności w wielu krajach. Skoda od wielu lat oferuje warianty, które wykorzystują błękitne paliwo. Nowa Octavia łączy silnik 1.5 TSI z nowoczesną instalacją, która ma przynieść realne korzyści pod kątem oszczędności. Jak to działa?

Octavia na pełnym gazie - G-TEC

Sercem jest tutaj jednostka 1.5 TSI, która oferuje 130 KM mocy. Auto może być zasilane zarówno benzyną jak i CNG, choć w przypadku klasycznej "bezołowiowej" jesteśmy skazani na mały zbiornik paliwa. Ma on zaledwie 9 litrów pojemności i pełni rolę wsparcia przy rozruchu w niskiej temperaturze lub przy pustych zbiornikach z gazem.

Octavia

A te ostatnie mieszczą dokładnie 17,33 kilograma CNG. Przekłada się to na całkiem niezły zasięg, który wynosi 500-510 kilometrów na samym gazie. Kolejnych 190 kilometrów zasięgu w trasie zapewnia benzyna. Łączy zasięg, jak łatwo policzyć, to około 700 km. Średnie zużycie CNG na 100 kilometrów ma zamykać się w 3,4-3,6 kg na 100 km.

Oczywiście Octavia ma teraz mniejszy bagażnik

Masywne butle wpłynęły na zmniejszenie powierzchni bagażowej. Liftback oferuje teraz 455 litrów przestrzeni ładunkowej - kombi o 40 litrów więcej.

Czesi podkreślają, że jest to bezpieczna i zaawansowana instalacja, która nawet podczas wypadku pozostaje w pełni bezpieczna. Dzięki nowoczesnemu sterowaniu różnice w dynamice przestają istnieć. Jest więc to dobra opcja dla osób faktycznie wykorzystujących potencjał takiego napędu. Mowa tu głównie o taksówkarzach, którzy mają łatwy dostęp do nielicznych w Polsce stacji CNG.