Sir Stirling Moss odjechał do krainy wiecznych wyścigów

Wczesnym rankiem 12 kwietnia w wieku 90 lat zmarł Sir Stirling Moss - jeden z najwybitniejszych kierowców w historii wyścigów i Formuły 1.

Sir Stirling Moss od wielu lat walczył z poważną chorobą, która wymusiła na nim zdecydowanie wolniejszy tryb życia. Pomimo zaawansowanego wieku jeszcze do 2018 roku był aktywny publicznie i chętnie pojawiał się na wielu imprezach motoryzacyjnych, często wsiadając za kierownicę unikalnych samochodów.

Zwycięzca - wygrał 212 z 529 wyścigów, w których wziął udział

Sir Stirling Moss swoją wyścigową przygodę rozpoczął w 1948 roku, tuż po II wojnie światowej. Pochodził z rodziny, która mocno związała się ze sportem motorowym. Już od pierwszych imprez, w których brał udział, odnosił ogromne sukcesy. Pierwsze zwycięstwo zanotował w swoje 21 urodziny, kiedy to pożyczonym Jaguarem XK 120 wygrał w RAC Tourist Trophy w Irlandii. 

Stirling Moss

Legendarne jest także zwycięstwo Mossa w Mille Miglia w 1955 roku, kiedy to Mercedesem 300 SLR z numerem 722 (ze względu na godzinę startu - 7:22 rano) w 10 godzin, 7 minut i 48 sekund pokonał trasę z Brescii do Rzymu i z powrotem, osiągając na wielu odcinkach prędkość przekraczającą 280 km/h. Jego zwycięstwo było też zasługą pilota, Denisa Jenkinsona, który opracował unikalny sposób komunikacji ułatwiający rozpoznanie trudnych i niebezpiecznych fragmentów drogi.

W ostatnich latach życia jeździł... Astonem Martinem Cygnetem

Striling Moss słynął z publicznej aktywności, przynajmniej do czasu ogłoszenia swojej emerytury. Jego poczucie humoru oraz bystre komentarze przeszły do historii motorsportu. Sir Stirling Moss, śmierć Stirlinga Mossa.