Subaru Levorg Layback to taki Outback, tylko mniejszy. Fajny, ale niestety nie dla nas

Kompaktowe kombi to domena Subaru i właśnie poszerzyli swoją ofertę o nowy model. Subaru Levorg Layback jest fajny, ale niestety nie jest dla nas.

Pamiętajcie jeszcze taki samochód jak Subaru Levorg? Kompaktowe kombi było przez pewien czas na polskim rynku, ale już od jakiegoś czasu w Europie nie możemy liczyć na to auto. Tymczasem Japończycy, którzy dość często wybierają ten model, dostali właśnie nową wersję. Subaru Levorg Layback ma być tym, czym kiedyś była Impreza Sport, a czego zawsze brakowało w "uterenowionej" gamie Subaru.

Subaru Levorg Layback - podniesione kombi w typie Outbacka

Outback (a wcześniej Legacy Outback) to jeden z najbardziej znanych i cenionych modeli japońskiego producenta. Podniesione kombi odniosło zasłużony sukces, zwłaszcza w USA. Trochę dziwne, że marka wcześniej nie zdecydowała się na wprowadzenie mniejszego modelu. Taki samochód z powodzeniem sprzedawałby się, nie konkurując mimo wszystko z Foresterem. Subaru Levorg Layback właśnie wypełnia tę niszę.

Subaru Levorg Layback

Co ciekawe, Layback różni się nieco wizualnie od swojego standardowego "brata". Lekko zmieniony przód ma wyróżniać nowy model. Oczywiście, jak każde auto, które ma udawać bardziej terenowy, ma teraz plastikowe "osłony" zderzaka oraz nielakierowane nadkola.

Najważniejsze jest jednak gdzie indziej. Samochód ma 4,77 m długości, 1,82 m szerokości i 1,57 m wysokości. I to właśnie ten ostatni parametr wyróżnia go od standardowego Levorga. Auto "urosło" o 70 mm, w tym o 5,5 centymetra wzrósł prześwit. Teraz wynosi on 20 cm - całkiem sporo jak na kompaktowe auto. Śnieżne zaspy i szutry nie powinny być zatem problemem.

Niestety jedyną dostępną skrzynią jest niezła, ale bezstopniowa przekładnia automatyczna typu CVT. Mocy jest 177 KM, z doładowanego silnika 1.8. Pod tym względem Subaru Levorq Layback zupełnie się nie zmieniło względem standardowego modelu.

Nie zmieniło się też wnętrze, które oferuje sporo przestrzeni i duży bagażnik, o pojemności 561 litrów. Tyle, że próg załadunkowy, co naturalne, się podniósł.

Wnętrze Laybacka wyróżniać się będzie co najwyżej dwutonową tapicerką - materiałową lub skórzaną. Ma też miedziane przeszycia na kierownicy i desce rozdzielczej.

Niestety, póki co, Subaru Levorg Outback dostępny będzie tylko w Japonii. Nie jest to dziwne, biorąc pod uwagę, że tam też oferowany jest wariant STI. Ale być może crossover doczeka się odmiany z kierownicą po "dobrej" stronie.