Świeca zapłonowa może być instrumentem muzycznym. To motoryzacyjne techno

Zgubiłem się w internecie i odkryłem cudowny artykuł o tym, że świeca zapłonowa może być instrumentem. Zobaczcie jak to możliwe.

Dzisiaj w kąciku rzeczy dziwnych i zaskakujących zapraszam na lekcję muzyki. Znamy różne instrumenty elektroniczne, aczkolwiek ten do znanych nie należy. Nazywa się świeca zapłonowa. Tak, ta, która siedzi pod maską samochodów i sprawia, że silnik pracuje.

Kluczem do sukcesu są tutaj dwa elementy: wspomniana świeca i cewka zapłonowa. Ta druga zamienia napięcie z 12V na znacznie wyższe, umożliwiając tworzenie odpowiedniej iskry - a w zasadzie iskier.

Jak więc świeca zapłonowa może być instrumentem?

Tutaj trzeba przejść do eksperymentowania z działaniem tego elementu. Emily Velasco z The Autopian opisała szczegółowo dość szalony pomysł, który połączył sterowanie świecą i cewką z poziomu małego mikrokontrolera, zaprogramowanego w odpowiedni sposób.

Dzięki temu można było sprawdzić graniczne możliwości świecy i cewki. Te wyciągnięto z Toyoty Sieny, która ma "odcinkę" na 7 tysiącach obrotów. To kluczowa informacja, gdyż taką graniczną wartość przetestowano za pomocą kontrolera. Wówczas dostajemy około 58 iskier na sekundę i 3500 iskier na minutę.

świeca zapłonowa muzyka

Ale czy da się przesunąć tę granicę znacznie dalej? Okazuje się, że bez problemu. Wyzwalając 261 iskier na sekundę (czyli pięciokrotność tego, co produkuje ona przy 7000 obrotów na minutę w Toyocie) można osiągnąć dźwięk C o częstotliwości 261 Hz.

Wystarczyło więc napisać odpowiednie oprogramowanie i sprawdzić, czy cewka i świeca zniosą kilkukrotnie bardziej wymagającą pracę, niż w samochodzie.

Efekt jest zaskakujący. Możecie odtwarzać proste melodie na świecy

Zresztą - zobaczcie sami. To naprawdę imponująca rzecz.

https://www.youtube.com/watch?v=osZn9TA_WJA

Czy komukolwiek się to przyda? Nie. Czy pokazuje, że cewki i świece są wytrzymalsze, niż mogłoby się wydawać? Oczywiście. Jakby nie patrzeć mówimy tutaj o wyciskaniu z tych elementów kilkukrotnie wyższych wartości niż te, które uznano za graniczne. Toyota, a tutaj konkretnie DENSO, są jednak znane z tego, że stawiają na jakość podzespołów.

Z muzycznego punktu widzenia taka świeca przyda się chyba tylko i wyłącznie jakimś eksperymentalnym muzykom, tworzącym szeroko pojęte brzmienia industrialne. Z piłami i uderzeniami w metalowe beczki stworzy naprawdę spójną całość.