I cyk, Tesla wprowadza subskrypcję na nawigację, streaming muzyki i inne

Wszystko co dobre musi się skończyć. Tesla wprowadza subskrypcje na dodatkowe usługi online, a opłata będzie wynosiła 10 dolarów.

A dokładnie 9,99 dolarów. Tyle trzeba będzie zapłacić, aby cieszyć się takimi elementami systemu jak widokiem satelitarnym mapy, wyświetlaniem natężenia ruchu, usługami streamingowymi (muzyka i filmy) oraz przeglądarką internetową. Subskrypcja, którą wprowadza Tesla była zapowiadana już od dawna.

Czas na zmiany

W momencie debiutu Modelu S w 2012 roku Elon Musk podkeślił, że pełna łączność internetowa będzie darmowa przez określony czas. Datę zmiany przesuwano aż do granic możliwości, jednak wreszcie Amerykanie doszli do momentu, w którym klamka zapadła.

Podział będzie wyglądał następująco - bazowa wersja zaoferuje podstawową nawigację, łączność Bluetooth i aktualizacje oprogramowania w aucie po sieci WI-FI. Płacąc 10 dolarów miesięcznie otrzymamy dodatkowo widok satelitarny w mapie, funkcję "live traffic view" czy usługi steamingowe (takie jak przykładowo... karaoke). Co więcej tutaj aktualizację będą dostępne przez sieć komórkową.

Tesla Subskrypcja

Warto dodać, że Tesla wydziela z aktualizacji wszelkie elementy wpływające na bezpieczeństwo - te będą standardowo aktualizowane dzięki wbudowanemu połączeniu zarówno w darmowej jak i płatnej wersji.

Jakie auta obejmie subskrypcja?

Tesla w tej kwestii podjęła prostą decyzję. Wszystkie samochody sprzedane przed 30 czerwca 2018 będą wyposażone za darmo w pełną łączność - i to przez cały okres użytkowania. Wyłączona z tego jest tylko bazowa wersja Tesli Model 3.

Z kolei wszystkie samochody sprzedane po 1 lipca 2018 zostaną objęte subskrypcją. Użytkownicy z pewnością zdecydują się więc na wydawanie 10 dolarów miesięcznie za dodatkowe funkcje. Co więcej, Tesla nie wyklucza kolejnych pakietów - subskrypcja może objąć też inne elementy wyposażenia.

Warto przypomnieć, że Tesla już jakiś czas temu zrezygnowała z darmowych Superchargerów. Aktualnie stawka za ładowanie jest zależna od lokalizacji. W Polsce jest to 1,24 zł za kWh.