Toyota GR Yaris 2023 z 8-biegowym automatem. Premiera lada chwila

Toyota GR Yaris 2023 zyska ciekawą nowość - 8-biegową automatyczną skrzynię biegów. Fani takich konstrukcji będą zachwyceni.

Ten samochód wyprzedał się w chwilę, choć duża w tym zasługa spekulantów. Obecnie można znaleźć szereg ofert tego auta za abstrakcyjne pieniądze. Wszystko wskazuje jednak na to, że niebawem znowu ustawicie się w kolejce po szalonego Japończyka. Toyota GR Yaris 2023 ma otrzymać automatyczną skrzynię biegów. Co wiemy o tej nowości?

Toyota GR Yaris 2023

Toyota GR Yaris 2023 - 8-biegowy automat zmieni charakter samochodu?

Japońskie pismo Car Watch miało okazję poznać ten samochód z bliska. Co ciekawe różnice względem wersji z manualną skrzynią biegów widoczne są nawet z zewnątrz, choć zauważy je tylko wprawne oko.

Wlot powietrza w przednim zderzaku odkrywa specjalny kanał do chłodnicy oleju w przekładni. Dzięki temu skrzynia ma być efektywna nawet podczas bardzo intensywnej jazdy, także na torze.

Co więcej, nie jest to dwusprzęgłowa konstrukcja. Japończycy postawili na klasyczny 8-biegowy automat, który w ich opinii lepiej radzi sobie z przeniesieniem mocy i momentu obrotowego.

Auto wyjechało już na drogi - swoją "premierę" miało podczas Toyota GAZOO Racing Rally Challenge. Interesuje Was tutaj samochód z numerem 109 - to właśnie prototyp z automatyczną skrzynią.

Za jego kierownicą siedzi Shigeru Hayakawa, wiceprezydent Toyoty. Jak podkreśla Car Watch, Hayakawa pochwalił się nawet uszkodzeniem tej skrzyni podczas testów rozwojowych. Widać więc, że konstrukcja od dłuższego czasu jest weryfikowana przez Japończyków.

Toyota GR Yaris 2023 z automatem nie tylko będzie oszczędniejsza, ale także skuteczniejsza

Automatyczna skrzynia biegów ma tutaj wpłynąć na zużycie paliwa, ale jest to jedynie dodatek do nowego portfolio możliwości. 8 przełożeń pozwoli na lepsze wykorzystanie potencjału silnika, a możliwość manualnej zmiany biegów zapewni nam radość z jazdy i "władzę" nad autem.

Toyota GR Yaris 2023

Jedna rzecz jest też dość intrygująca - Japończycy podkreślają, że nie ma jeszcze decyzji o wprowadzeniu tej skrzyni do oferty. Zaawansowane testy sugerują jednak, że dołączy ona do gamy GR Yarisa. Najprawdopodobniej zobaczymy ją także w nadchodzącej sportowej GR Corolli, która to powinna ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku.