Uwaga, fani Volkswagena: pierwszy wyścigowy Golf jest do kupienia

Wyścigowy Volkswagen Golf z 1975 roku? Tak, taki samochód zachował się w idealnym stanie i można go kupić. To gratka dla fanów marki i tego modelu.

Volkswagen Golf objawił się światu w 1974 roku i od tamtej pory nie zamierza odpuszczać czołówki sprzedaży w segmencie aut kompaktowych. Samochód ten szybko stał się ulubieńcem wielu osób, a dla fanów marki stanowi szczególnie ważną pozycję. Z tego powodu chociażby zainteresowanie torową wersją może być naprawdę duże. Tak, pierwszy wyścigowy Golf jest do wzięcia na aukcji RM Sotheby's.

Auto powstało w 1975 roku

Jego autorem był Pan Rolf Nothelle. Wielu osobom nazwisko to nic nie mówi, jednak Ci, którzy śledzą historię marki, będą go kojarzyli. Jest też znany fanom modyfikacji z lat 70. i 80. Z jego garażu wyjechało wiele ciekawych modyfikowanych Volkswagenów i Audi, w tym właśnie w wyścigowym wydaniu.

Auto zostało zaprezentowane w Belgii w 1975 roku i szybko zrobiło sporą karierę w motorsporcie. Otóż zaledwie kilka tygodni po debiucie wygrało Hockenheimring Grand Prix z Berndem Lillerem za kierownicą.

W oryginalnej specyfikacji samochód korzystał z silnika 1.6, który po wielu modyfikacjach generował aż 162 KM. Tutaj jednak znajduje się nieco większa jednostka, która znalazła się pod maską Golfa kilka lat później. To konstrukcja 1.8 z gaźnikami Webera 45 DCOE i przebudowanym układem zapłonowym. Generuje ona 175 KM - czyli nieco więcej, niż fabryczna jednostka.

Wyścigowy Golf jest doskonale zachowany

Auto przeszło remont wykonany przez Marcuna Nothelle w 2011 roku, ale jego specyfikacja jest wierna oryginalnej, stworzonej przez jego ojca. Fantastyczne poszerzenia nadkoli i felgi BBS dodają mu uroku i idealnie oddają klimat lat 70. Jest tutaj także odświeżone zawieszenie typu uniball oraz wzmocniony układ hamulcowy z tarczowymi hamulcami z przodu i z tyłu (odpowiednio z zaciskami 4-tłoczkowymi i dwutłoczkowymi).

Auto trafi na licytację RM Sotheby's, która odbędzie się podczas przesuniętych targów Techno Classica w Essen.