Volkswagen ID.4 został wybrany światowym samochodem roku. To ciekawy wynik

Konkurs WCOTY obejmuje samochody oferowane globalnie, stąd nieco inny przekrój uczestników niż w konkursie COTY, którego laureatów poznajemy w marcu. Tutaj samochód musi być oferowany w co najmniej pięciu krajach, na dwóch kontynentach, pierwszego stycznia roku przyznania nagrody. Wyboru dokonuje jury złożone z 93 dziennikarzy z 24 krajów. Polskę reprezentuje Maciej Pertyński. Volkswagen ID.4 spełnia to z nawiązką, bo oferują go nie tylko w kilku krajach Europy, ale również w kolejnych sześciu w Azji. Niedługo też zadebiutuje w USA, które w założeniu ma być bardzo mocnym rynkiem zbytu dla tego modelu.

Volkswagen ID.4 - World Car of the Year

Trzeba przyznać, że wynik wydaje się ciekawy i odzwierciedla oczekiwania społeczeństwa i ustawodawców. Jest elektrycznym Crossoverem w rozmiarze mniej więcej VW Tiguana i z cenami na przyzwoitym, jak na samochód elektryczny, poziomie. Wiecie już z naszych pierwszych jazd, że jest o wiele bardziej dopracowany od VW ID.3. Czy jednak jest to aż "samochód roku"? Nie wiem.

Volkswagen ID.4

Na pozostałych stopniach podium znalazła się Honda e oraz Toyota Yaris. Również ciekawy wybór. Samochody które dotarły do konkursu finałowego, to poza tym Audi A3, BMW serii 2 Gran Coupe oraz serii 4, Kia K5/Optima, Kia Sorento, Mazda MX-30 i Mercedes GLA.

Wspomniana wcześniej Honda e pokonała za to model Jazz oraz Yarisa w kategorii World Urban Car 2021. Została więc samochodem miejskim roku. Bez wątpienia, do miasta nadaje się świetnie.

W kategorii World Luxury Car, czyli Światowy Luksusowy Samochód Roku, nie było zaskoczeń. Nagrodę zgarnął nowy Mercedes klasy S. Limuzyna ze Stuttgartu pokonała... no właśnie; na podium znalazł się Land Rover Defender oraz Polestar 2.

Światowy Samochód Sportowy 2021 to, również bez zaskoczeń, Porsche 911. Choć na podium znalazł się również fenomenalny wg opinii GR Yaris od Toyoty, oraz bardzo modne i piekielnie szybkie Audi RS Q8.

Ostatnią kategorią, w której WCOTY rozdaje nagrody, jest nagroda za wzornictwo - World Car Design of the Year. Tutaj triumfował wymieniony wcześniej Land Rover Defender, wyprzedzając Hondę e oraz Mazdę MX-30.