Volvo EX30 2023. Mały elektryczny SUV nabiera kształtów. W Chinach trwają intensywne testy

Na chińskie drogi wyjechało Volvo EX30. Mały elektryczny SUV, którego zapowiedziano przy premierze modelu EX90, będzie bardzo ważnym modelem dla marki.

SUV-y i auta elektryczne można kochać lub nienawidzić, ale jednego nie zmienimy - to one podbijają rynek i są najchętniej kupowane. Każdy producent chce mieć możliwie najatrakcyjniejsze auta, łączące ze sobą podniesione nadwozie i elektryfikację. Volvo EX30 2023 będzie jednym z nich. Do gamy marki wraca prawdziwie kompaktowe auto, które na celownik weźmie kilka ciekawych konkurencyjnych aut.

Volvo EX30 powstanie na platformie SEA2. Tak, to ta sama konstrukcja, która znajdzie się w Izerze

Architektura SEA staje się fundamentem oferty koncernu Geely. Platforma ta trafia do aut koncernu, ale też jest sprzedawana zewnętrznym firmom. To właśnie ona trafi do naszej Izery, o ile ta kiedykolwiek wyjedzie na drogi.

Wersja SEA2 dopasowana jest do aut kompaktowych i subkompaktowych. EX30 zostanie więc kuzynem Smarta #1 i #3, powstających we współpracy z Mercedesem. Z nimi dzielić będzie napęd, akumulatory i wiele innych podzespołów.

Formalnie więc smart będzie w pewnym sensie konkurentem tego auta. Volvo ma jednak na celowniku inne marki. Tutaj przede wszystkim chodzi o rywalizację z Mercedesem, BMW i Audi. Te dwie pierwsze marki oferują nieco większe SUV-y na prąd (EQA i iX1), tak więc ich rywalem jest Volvo XC40 Recharge. Audi ma stworzyć małego kompaktowego SUV-a (choć póki co nie ma tutaj żadnego potwierdzenia).

Volvo EX30 2023

Nie zapominajcie też o MINI. Nowy Aceman będzie samochodem bezpośrednio rywalizującym z tym samochodem. Mowa tu o zbliżonych wymiarach, podobnej pojemności akumulatora i o oferowanej mocy.

Model EX30 wyróżni stylistyka

Choć nadwozie auta sfotografowanego w Chinach wciąż osłaniają specjalne płachty, to jednak spod nich "wystaje" wiele detali. Przede wszystkim widać, że będzie to "zmniejszone" EX90. Wiele elementów zachowano w podobnym stylu, co zapewni spójność gamy.

Volvo EX30 2024 Volvo EX30 2024

Co ciekawe wnętrze jest niemal niezamaskowane. Warto tutaj zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim centrum dowodzenia stanowi duży ekran multimediów - jak w każdym nowym Volvo. Na końcówce podłokietnika ulokowano zaś przyciski do otwierania szyb. Dwa przełączniki regulują przednie i tylne oka - za pomocą środkowego przycisku można załączyć sterowanie tylnymi oknami.

Możemy też liczyć na jasną tapicerkę i ciekawe tworzywa. Bez wątpienia szwedzkiego stylu tutaj nie zabraknie.

Premiera nowego Volvo EX30 będzie miała miejsce jeszcze w tym roku, choć raczej w trzecim, lub nawet czwartym kwartale.