Volvo EX30 2024 "wyciekło". Premiera już za miesiąc

Przed Wami nowy "baby Szwed", czyli Volvo EX30 2024. To mały elektryczny crossover, który w gamie wpisze się w okolice modelu XC40, ale celować będzie w innego klienta.

Tylu nowości ze Szwecji nie widzieliśmy od dawna. Volvo EX90 dopiero zaczyna wpraszać się na rynek, a w drodze jest już jego mały brat. Volvo EX30 2024 zadebiutuje już 7 lipca, jednak teraz możemy poznać jego wygląd za sprawą grafik patentowych. Zaskoczenia nie ma, ale narzekać też nie można.

Volvo EX30 2024. Mały może więcej

Na pierwszy rzut oka EX30 wygląda niczym XC40 po dużym liftingu. Nic bardziej mylnego - choć wymiarami będzie zbliżone do starszego brata ze spalinowym rodowodem, to jednak mówimy o zupełnie innej konstrukcji.

Przede wszystkim Volvo postrzega ten samochód jako kombinację miejskiej uniwersalności z dużymi możliwościami. Pozwoli na to platforma SEA, o której regularnie piszemy od kilku miesięcy.

Nie jest to jednak przypadek. Koncern Geely rozpycha się na rynku i tworzy wiele aut, które ją wykorzystają. Już teraz w salonach jest smart #1, który ją wykorzystuje. Volvo EX90 także bazuje na konstrukcji SEA, tylko w największym wydaniu.

Z kolei lada chwila dołączy do nich Polestar 3 i 4, Zeekr X, smart #3 i oczywiście nasza rodzima Izera, o ile kiedyś powstanie. Niemniej mówimy tutaj o tej samej konstrukcji.

272 KM, akumulator o pojemności 66 kWh, napęd na tylne koła. Volvo EX30 nie rozczaruje

Co więcej, pod kątem specyfikacji, EX30 również wejdzie po części na podwórko modelu XC40 i C40. Szwedzi ze swoją nowością celują jednak w nieco inny segment, to znaczy w modne miejskie auta. Tutaj największym rywalem ma być nadchodzące MINI Aceman.

Volvo EX30 2024

Stylistyka nowego Volvo nawiązuje do większego EX90. Widać to nie tylko z przodu, ale też i z tyłu. Wszystko to upakowano jednak w dużo bardziej zwartym nadwoziu, które szybko zyska wielu fanów. W kabinie pojawi się kilka ciekawych detali, takich jak podwieszany przedni podłokietnik, w którym ulokowane zostaną przyciski do otwierania szyb.

Produkcja nowego Volvo ruszy pod koniec roku, a odbywać się będzie w Chinach. Tym samym będą to kolejne modele tej marki, które przyjadą do nas z Państwa Środka.