Volvo rezygnuje ze skóry. I dobrze, mam nawet pewną propozycję

Volvo powoli wycofuje ze swojej oferty skórzane tapicerki. Pierwszym modelem, w którym jej nie znajdziemy, jest SUV C40. A to dopiero początek rewolucyjnych zmian.

Szwedzi mocno wierzą w wartości, którymi kierują się przy budowaniu samochodów. Ekologia i zrównoważony rozwój grają tutaj pierwsze skrzypce i dyktują zmiany, które są konsekwentnie wprowadzane. I tak na przykład Volvo zaczyna rezygnować ze skórzanych tapicerek. Zmiana nie przyjdzie od razu, aczkolwiek jest już w toku. Pierwszym modelem, w którym nie znajdziemy skóry będzie C40.

Volvo podjęło dobrą decyzję

Domyślam się, że dla wielu osób jest to niezrozumiałe i bezsensowne, ale tak naprawdę decyzja Szwedów to świetny ruch. Powiedzmy sobie szczerze - na co komu skórzana tapicerka w takim samochodzie? Mowa tutaj o mniej lub bardziej prawdziwej skórze. Ta z reguły zastępowana jest różnymi wynalazkami, które są pochodną plastiku.

Volvo skóra

O ile więc nie wybieramy auta z najwyższej półki, to i tak na "prawdziwą" skórę liczyć nie możemy. Volvo z takiej korzysta, ale w najbliższej przyszłości całkowicie się z niej wycofa. Do 2030 roku w żadnym nowym modelu nie będzie już dostępna taka tapicerka. Oczywiście Szwedzi, bardzo słusznie zresztą, podkreślają także chęć wspierania praw zwierząt.

Co możemy mieć zamiast skóry?

Volvo chwali się na przykład materiałem o nazwie Nordico. To ich własne dzieło, które powstaje z przetworzonych butelek PET, zmieszanych ze zmielonymi korkami (tak, korkami od wina) i biomateriałem z lasów Finlandii i Szwecji.

Uważam, że decyzja o odejściu od skóry powinna nam jednak dać coś innego - powrót pluszu i weluru. Pamiętam jak wiele lat temu, na początku lat dwutysięcznych, w mojej rodzinie pojawiło się Volvo S70. Wtedy było naprawdę imponującym samochodem, a zastosowana w nim miękka pluszowa tapicerka zapadła mi w pamięć na dobre.

Volvo skóra

Obecnie plusz i welur również można wytwarzać z przetworzonych tworzyw, co wpisuje się w idee recyklingu i zrównoważonego wykorzystywania różnych materiałów. Dodatkowo jej wygląd jest bardzo ciekawy, a w przypadku dobrego wykonania wzrasta też komfort termiczny. Tym samym byłby to więc idealny wybór do wielu nowych Volvo, nawiązujący jednocześnie do starszych modeli marki.