WRX STI - to koniec. Subaru przerywa prace nad kultową topową wersją

To koniec - oznaczenie WRX STI nie powróci w najbliższym czasie do Subaru. Japończycy przerwali prace nad topową wersją i nie zamierzają do nich wracać. Powód wcale Was nie zdziwi.

Zlepek akronimów WRX STI budzi u wielu osób niesamowite emocje. Nie ma w tym nic dziwnego, bo noszące je auta na stałe wpisały się do historii świata motoryzacji, jako jedne z najlepszych w swojej klasie. Królujące niegdyś na trasach rajdów Imprezy stały się fundamentami dla drogowych wersji o niesamowitych możliwościach. Stały napęd na cztery koła, doskonały i niesamowicie skuteczny, oraz silnik typu bokser tworzyły fascynujące i porywające zestawienie.

I niestety w tym miejscu kończymy tę historię, gdyż WRX STI nie powróci na rynek. Subaru oficjalnie ogłosiło koniec prac nad takim modelem, powołując się na doskonale znany Wam argument.

WRX STI Subaru 2022

Subaru WRX STI - mieliśmy je dostać, ale nie ma na to szans

Zaprezentowane kilka miesięcy temu Subaru WRX wzbudziło wiele emocji. Wygląda nietypowo, a do tego ma nowy silnik. Wiele osób postrzegało więc w nim bazy dla wyczekiwanego STI, przez lata opierającego się rynkowym trendom.

Subaru jednak w końcu postanowiło się poddać - i zrobiło to w najmniej oczekiwanym momencie. Marka opublikowała wczoraj oficjalne oświadczenie, w którym przedstawia decyzję o zawieszeniu prac nad modelem STI.

Co możemy w Nim przeczytać? Cóż, dostaniemy tutaj trzy słowa kluczowe: normy, regulacje i emisję spalin. I nie jest to mowa o Europie, a o USA, które było kluczowym rynkiem dla tego modelu.

Subaru podkreśla też, że musi iść (i zarazem chce) w stronę elektryfikacji. Obecnie jednak marka nie posiada rozwiązań, które pozwoliłyby jej na stworzenie w pełni elektrycznego modelu WRX STI.

Z tego powodu zdecydowano się na przerwanie prac nad wersją spalinową i skupienie się nad rozwojem technologii dla aut elektrycznych. Możemy więc być pewni jednego - STI powróci na rynek, aczkolwiek wyłącznie w wydaniu zasilanym prądem.

WRX STI Subaru 2022

Subaru zmienia kierunek rozwoju - tylko dokąd podąża?

Nie da się ukryć, że Subaru zdaje się być nieco zagubioną marką. Auta spalinowe są bardzo generyczne i mało porywające (poza WRX-em). Do tego sprzedają się dobrze wyłącznie w USA i w Japonii. Elektryfikacja przy współpracy z Toyotą otworzy im więcej drzwi, ale czy będzie to wystarczający argument do tego, aby zachować markę w obliczu napierającej konkurencji? To mogą być trudne lata dla Subaru - a ich przyszłość staje pod znakiem zapytania.

Źródło: Autoblog.com