Zeekr 009. Elektryczny, chiński minivan, który urwał się z filmu SF. Ma 154 światła!

Nie kojarzycie marki Zeekr? My też do niedawna nie. To najnowszy odłam Geely, a Zeekr 009 to ich najnowszy model. Wprost z 2077 roku.

Nie dość, że sam samochód wygląda oryginalnie, to do tego Zeekr 009 dostał najdziwniejszą sesję zdjęciową jaką widziałem od dłuższego czasu. W zasadzie niewiele tu samochodu. Jest na co popatrzeć, a co najmniej robi wrażenie swoim rozmachem.

Zeekr 009 to duży minivan

Te auta w Chinach sprzedają się fantastycznie. Duże minivany w Państwie Środka to potężny segment i producenci prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie klienta. Dlatego powstają zupełnie niespotykane nigdzie indziej projekty, jak np. Lexus LM. Albo popularny model Buicka - GL8.

Zeekr 009 wpasowuje się w ten klimat. Jest wielki i kanciasty - trochę z profilu przypomina najnowszą Kię Carnival. Gdyby nie atrapa. Samochody z podobnym grillem widziałem, grając w Cyberpunk 2077. Tutaj, z racji napędu, nie ma potrzeby wentylacji komory silnika. Wielka, chromowana płyta jest więc wypełniona... diodami LED. Świateł z przodu jest... 154!

Zeekr 009

Zgodnie z "modnymi" wytycznymi, dach jest oddzielony wizualnie czarnymi słupkami, a chiński klient na pewno doceni wieloramienne, duże, chromowane felgi.

Z tyłu mamy stylową lampę połączoną listwą LED - to akurat teraz najmodniejszy dodatek sezonu. Minivan kusi też dwoma oknami dachowymi. Zwykłym szyberdachem z przodu oraz olbrzymim oknem panoramicznym dla pasażerów z tyłu.

Niestety, producent nie ujawnił nam wnętrza. Przed wspomniane okna dachowe widać tylko trzy rzędy siedzeń, wykończone białą, zapewne skórzaną tapicerką w geometryczne wzory.

Wiemy za to, jakie wymiary będzie mieć Zeekr 009. 5209 mm długości, 2024 mm szerokości oraz 1856 mm wysokości to już duży "dostawczak", jeśli chodzi o ilość miejsca na drodze. Z tą estetyką i rozmiarem, prestiż na chińskich drogach musi być największy! W środku nie powinniśmy mieć problemu z przestrzenią - rozstaw osi to 3205 mm.

Zeekr 009

Jeśli chodzi o parametry, to na razie nie wiemy za dużo. Źródła donoszą, że Zeekr 009 korzysta z nowej platformy Geely - SEA (Sustainable Experience Architecture) i oferuje zasięg do 700 km.

Więcej szczegółów dowiemy się pod koniec wakacji. Oficjalny debiut auta nastąpi na targach Chengdu Motor Show, które rozpoczną się 26 sierpnia.