50 lat temu powstało Lamborghini Bravo. Wtedy poznaliśmy słowo alcantara

W 1974 roku marka z Sant'Agata Bolognese pokazała samochód o nazwie Bravo. O ile o tym samochodzie można zapomnieć, o tyle jest on ważny z jednego powodu - to w nim zadebiutowała alcantara.

Kim był Miyoshi Okamoto? Jestem pewien, że nikt z Was nie słyszał o tej postaci. Tymczasem dzięki temu Japończykowi w swoich samochodach możecie mieć bardzo przyjemną w dotyku tkaninę. Nazywa się Alcantara i zadebiutowała dokładnie 50 lat temu.

Swoją premierę zaliczyła w wyjątkowym miejscu. Po raz pierwszy zastosowano ją w studyjnym Lamborghini Bravo, wyjątkowym projekcie marki z Sant'Agata Bolognese, stworzonym przez Marcello Gandiniego.

Alcantara to tak naprawdę nazwa handlowa i nazwa producenta tego materiału

Nazwa pochodzi od arabskiego określenia al-qantaraktóre oznacza most. Alcantarę opracował naukowiec Miyoshi Okamoto dla firmy Toray Industries. Pracując nad tym materiałem bazował na stworzonym przez siebie wcześniej tworzywie Ultrasuede. Różnica polega na samym procesu "przędzenia" alcantary, oraz na jej właściwościach. Jest nieco bardziej wytrzymała, a w odpowiednich wariantach może też być niepalna.

Toray Industries i ENI, włoski koncern paliwowy, w 1972 roku podpisały porozumienie, na mocy którego powstała spółka Alcantara SpA. To właśnie ona wprowadziła na rynek to tworzywo. Wykorzystano tutaj specjalny proces przędzenia, który wykorzystuje włókna dwuskładnikowe o niskiej gęstości. Potem przechodzi ono odpowiedni proces igłowania, polerowania i impregnacji, który daje odpowiedni efekt.

Alcantara Lamborghini Bravo

Największą zaletą alcantary jest jej wytrzymałość. Z jednej strony daje podobne odczucia co zamsz, ale nie ściera się bardzo szybko i ma odpowiednie właściwości do stosowania w meblarstwie czy właśnie w samochodach.

Lamborghini Bravo było eksperymentem, który miał pokazać klientom Alcantarę

I jak się okazało ten eksperyment był strzałem w dziesiątkę. To unikalne tworzywo stopniowo wchodziło do kolejnych włoskich produktów, a później i do aut innych zagraniczych firm. Ciekawostką jest też fakt, że już od 2009 roku producent alcantary chwali się certyfikatem dokumentującym neutralność węglową produkcji.

Oczywiście przez lata na rynku pojawiło się wiele podobnych tkanin innych producentów. Jeśli jednak w ofercie danej marki widzicie podkreśloną nazwę "Alcantara", to możecie być pewni, że mowa tutaj o włoskim "oryginalne", tak bardzo cenionym przez wiele osób.