Alfa Romeo Giulia GTA i GTAm. Więcej, więcej, więcej!

Ile można wycisnąć ze sportowej włoszki? Odpowiedź brzmi: dużo. Alfa Romeo Giulia GTA i GTAm pokazują potencjał, który drzemie w tym aucie.

Alfa Romeo Giulia GTA. Gran Turismo Alleggerita. W bezpośrednim tłumaczeniu oznacza to "lekką". W przypadku tego auta nie jest to żadna ściema. Włosi wzięli na warsztat swój topowy model i zrobili to, co potrafią najlepiej - poczynili cuda.

Alfa Romeo Giulia GTA i GTAm - 100 kg mniej, więcej mocy

Rachunek jest prosty - jeśli odchudzisz auto i dodasz mu więcej koni mechanicznych, to z pewnością będzie szybsze. Dokładnie tak poczyniono z Giulią. Wersja GTA zgubiła aż 100 kilogramów, głównie dzięki zderzakom, masce i dachowi z włókna węglowego. Nawet szyby zostały odchudzone - boczne i tylna wykonane są z poliwęglanu (lexan). Aerodynamikę oddano w ręce specjalistów z Saubera. Ci zaprojektowali odpowiednie lotki, splittery i masywny dyfuzor, dzięki którym siła docisku jest zdecydowanie zwiększona. Giulia GTA dostała także szerzej rozstawione tylne koła (0 20 mm), co ma zwiększyć stabilność tego auta.

Silnik? Tutaj także zadziały się czary. Jednostkę 2.9 V6 podkręcono do 540 KM. Jej ryk zostanie dodatkowo wzmocniony przez seryjnie montowany tytanowy wydech od Akrapovica.

Na deser wnętrze. Superlekkie fotele kubełkowe, mnogość włókna węglowego i surowe detale podkreślają charakter wersji GTA. A to dopiero rozgrzewka, bowiem w gamie pojawi się też...

... Alfa Romeo Giulia GTAm - torowa bestia na drogi publiczne

Tego nikt się nie spodziewał. Wariant ten rzuca się w oczy z daleka dzięki wielkiemu spoilerowi na tylnej klapie. Z wnętrza zniknęła tylna kanapa, a jej miejsce zajęła częściowa klatka bezpieczeństwa. Co ciekawe pomimo znacznie bardziej "hardkorowego" charakteru model ten wciąż jest homologowany na drogi publiczne. Włosi ewidentnie inspirowali się Jaguarem XE Project 8 - i chwała im za to!

Kupując GTA lub GTAm wejdzie do elitarnego klubu

500 pierwszych klientów będzie indywidualnie traktowanych przez ambasadorów marki. Do każdego auta dołączony zostanie kask firmy Bell oraz kompletny kombinezon od Alpinestars, włącznie z butami i rękawicami. Nabywca będzie też szkolony w Alfa Romeo Driving Academy, gdzie pod okiem najlepszych kierowców będzie mógł poprawić swoje umiejętności.