Alfa Romeo Tonale znowu złapała opóźnienie. Tym razem przez hybrydę

Alfa Romeo Tonale to jeden z tych samochodów, który już poznaliśmy, ale na rynku nie uświadczymy go przez długi czas. Znowu trzeba cierpliwie czekać, gdyż właśnie potwierdziło się kolejne opóźnienie.

Są takie auta, które powinny na rynek trafić możliwie najszybciej. Wzorowy przykład? Alfa Romeo Tonale. Kompaktowy SUV plasowany poniżej modelu Stelvio miałby szanse rozpędzić sprzedaż aut tej marki. Koncept pokazano już dawno, do sieci wyciekły nawet zdjęcia makiety o wyglądzie produkcyjnego samochodu. A potem zapadła cisza. Czekaliśmy i zastanawialiśmy się gdzie jest Tonale. Dopiero w styczniu objawiło się jedno smutne zdjęcie zamaskowanego egzemplarza. Trzy miesiące później nie wiemy jednak dużo więcej. Pewne jest tylko to, że planowana na wrzesień premiera już została przesunięta.

Alfa Romeo Tonale

A wszystko dlatego, że Alfa Romeo Tonale ma dostać lepszy napęd hybrydowy

Po fuzji PSA i FCA w koncern Stellantis doszło do sporych roszad w wielu markach grupy. Stołek w Alfie Romeo zajął Jean-Philippe Imparato, prowadzący wcześniej stery w Peugeocie. W jego opinii Tonale wymaga większego dopracowania, zwłaszcza w kwestii napędu plug-in hybrid. To kluczowa z punktu widzenia wersja, która może być motorem napędowym sprzedaży tego auta w wielu krajach.

Wiadomo, że Tonale bazuje na Jeepie Compassie i dzieli z nim wiele elementów. Tyczy się to także napędu hybrydowego. Ten ma oferować 190 i 240 KM, tak jak w wersjach 4XE Comapssa.

Imparato uznał, że konieczne są tutaj większe zmiany, które zapewnią większą skuteczność tego rozwiązania. Tutaj muszę zgodzić się z nowym "honcho" Alfy. Compass 4XE zawiódł mnie niewielkim zasięgiem i kiepskim działaniem hybrydy. Dalsze prace są więc jak najbardziej wskazane.

Informacja wyciekła ponoć przez poddostawcę elementów do napędu hybrydowego. Modyfikacja poszczególnych elementów sprawi, że premiera przesunie się o około trzy miesiące. Jeśli więc dobrze pójdzie, Alfa Romeo Tonale zostanie pokazana w grudniu 2021 lub w styczniu przyszłego roku.

Alfa Romeo Tonale

To nie jedyna nowość Alfy

Śladami Tonale podąża mały SUV marki, noszący ponoć nazwę Brennero. To będzie konstrukcja bazująca na platformie z grupy PSA, a produkcja zlokalizowana zostania w Tychach. Nie będę zdziwiony, jeśli mały SUV na rynek trafi zaledwie kilka miesięcy po szumnie zapowiadanym Tonale. Włosi na pewno muszą doszlifować swoje poczucie czasu - a pod zarządem Carlosa Tavaresa powinno się to udać.