Alfa Romeo Tonale wreszcie pokazała się na drogach. Kiedy premiera?

Alfa Romeo Tonale wreszcie wychodzi z ukrycia i jest testowana na drogach publicznych. Choć do premiery zostało jeszcze kilka miesięcy, to jednak wiemy już dość dużo o tym aucie.

Wyczekiwana przez dziennikarzy, wypatrywana przez fanów marki i niezbędna producentowi do rozwoju. Alfa Romeo Tonale nie ma łatwego startu, ale jej debiut rynkowy wreszcie się przybliża. Nowy SUV tej marki nabiera kształtów i przechodzi obecnie intensywne testy.

Opóźnienie premiery jest efektem niezadowolenia nowego szefa Alfy Romeo (Jeana-Philippe'a Imparato) z działania systemu plug-in hybrid. Wszystko wskazywało na to, że był on, delikatnie mówiąc, przeciętny. A jak wiadomo aspiracje marki z Mediolanu są coraz większe, więc produkt musi oferować najwyższy standard.

Dlatego Alfa Romeo Tonale zadebiutuje dopiero w przyszłym roku

Gdyby nie było opóźnień, to prawdopodobnie już teraz świętowalibyśmy premierę nowego SUV-a marki. Może i nie jest to najbardziej ekscytujące auto świata, ale dla fanów Alfy ma ogromne znaczenie. To właśnie Tonale może napędzić sprzedaż i pozwolić na poszerzenie portfolio modeli tej firmy.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia Alfy Romeo Tonale

Alfa Romeo Tonale bazuje na platformie Jeepa Compassa, choć gruntownie przebudowanej. Dostosowano ją do nieco innego charakteru marki, stawiając na bardziej sportowe wrażenia z jazdy. Kluczowym i jednocześnie jedynym (początkowo) wariantem napędowym będzie tutaj z kolei ta felerna hybryda plug-in, która spowodowała opóźnienie.

Mówi się, że jest to rozwinięcie konstrukcji 4XE z Jeepa Compassa. Jeśli z takiego stanu rzeczy niezadowolony był Pan Imparato, to zupełnie nie dziwię się jego decyzji o opóźnieniu debiutu. Kilka źródeł zauważa jednak, że napęd mógł zostać gruntownie przebudowany i zapewni większy zasięg oraz niższe zużycie paliwa.

Nadwozie też może się nieco zmienić

Jak być może pamiętacie, Tonale "wyciekło" do sieci już pod koniec 2019 roku. Wtedy to pojawiły się zdjęcia gotowej makiety, która porównywana była z konkurencyjnymi samochodami.

Analizując zdjęcia szpiegowskie zauważyć można identyczny front, ale i delikatnie zmieniony tył. Najprawdopodobniej zmodyfikowane zostaną tylne lampy, które obecnie zastąpione są prostymi zaślepkami (na potrzeby muła testowego).

Kliknij tutaj, aby zobaczyć porównanie Alfy Romeo Tonale i Stelvio

Zgodnie z obietnicą szefa Alfy w kabinie nie będzie też przesytu ekranów. Cyfrowe wskaźniki i ekran multimediów to wszystko, czego można się tutaj spodziewać. Mocno osłonięta konsola centralna sugeruje też, że projekt kabiny mógł ulec zmianie względem tego, co zobaczyliśmy na "wyciekach" sprzed kilkunastu miesięcy.

W sieci pojawiły się także zdjęcia Tonale zaparkowanego obok Alfy Romeo Stelvio. Tutaj z kolei najłatwiej dostrzec różnice w wymiarach tych pojazdów. Tonale będzie zdecydowanie krótsze i węższe, wypełniając tym samym lukę w segmencie samochodów kompaktowych (po wycofaniu wiekowej Giulietty).

Alfa Romeo Tonale prawie na pewno zadebiutuje na początku przyszłego roku

Początkowo mówiło się o styczniu, ale ja stawiam na targi w Genewie. Jeśli Stellantis i Alfa Romeo zdecydują się na udział w tej imprezie, to będzie to dobre miejsce na pokazanie nowego kluczowego produktu. O ile oczywiście targi się odbędą, gdyż mówienie o zimowych miesiącach cały czas przypomina wróżenie z felernej kryształowej kuli.