Umarło TT, niech żyje Audi eTTron. Będzie to crossover

Zapomnijcie o małym coupe. Audi TT zostanie zastąpione modelem o roboczej nazwie eTTron - i jak zapewne się domyślacie będzie to crossover.

Segment małych sportowych coupe niestety umiera. Trzymają się w nim tylko Ci, którzy oferują coś unikalnego. Mam tu na myśli chociażby Mazdę z MX-5 czy Toyotę z GT86. Napęd na tył i zadziorny charakter robią swoje i wciąż przyciągają klientów. Tymczasem Audi żegna się z TT i przesiada na model o roboczej nazwie eTTron.

Audi eTTron - elektryczny crossover

Model, który zastąpi Audi TT ma być elektrycznym crossoverem. Najprawdopodobniej stylistycznie zachowa on charakterystyczne dla TT elementy, aczkolwiek zyska więcej praktyczności i użyteczności. Bazą ma być tutaj platforma MEB - ta sama, na której bazuje Volkswagen ID.3. Oznacza to, że Audi eTTron najprawdopodobniej będzie oferowane w kilku wariantach: z baterią 58 i 77 kWh (podstawowa raczej wypadnie), oraz z mocniejszym wariantem napędu. Moc trafi tutaj na tylną oś, zaś mocniejsze wersje (S i potencjalnie RS) mogą dostać dodatkowy silnik na przedniej osi i zapewne będą korzystały z nomenklatury quattro (lub e-quattro).

Audi eTTron ma być kluczowym elementem w układance samochodów elektrycznych, mających zasilić gamę tej marki. W kolejce są też kolejne modele. Z platformy MEB skorzysta zapewne produkcyjna wersja studyjnego Audi AI:ME, które będzie odpowiednikiem Volkswagena ID.3 i elektryczną alternatywą dla A3. W kolejce jest także elektryczny sedan, produkcyjny wariant Q4 i E-Tron Sportback. Niebawem zobaczymy także modele korzystające z platformy PPE, rozwijanej wraz z Porsche. Bazuje na niej Porsche Taycan, a Audi wypuści korzystający z niej model E-Tron GT.