Badanie techniczne samochodu. Nowe obowiązki już od 27 września

Badanie techniczne samochodu zmieni się już jesienią tego roku. Zgodnie z rozporządzeniem diagności będą skupiali się na dodatkowych rzeczach.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian, dzięki którym badanie techniczne samochodu zyska kilka nowych obowiązkowych punktów. Na celowniku będą samochody z homologacją M1 i N1, czyli wyprodukowane i homologowane po 31 marca 2018 roku. Co się zmieni?

Badanie techniczne samochodu - auta z homologacją M1 i N1 będą sprawdzane pod kątem działania systemu wzywania pomocy

Mowa tutaj o systemie eCall, który stał się wówczas obowiązkowym elementem wyposażenia każdego auta. System ten działa w bardzo prosty sposób. Otóż w przypadku wypadku służby są automatycznie powiadamiane o zdarzeniu (pod numerem 112). Jednocześnie eCall przekazuje dokładną informację o lokalizacji auta. Dzięki temu kierowca, który przykładowo stracił przytomność podczas zderzenia, może liczyć na pełną pomoc.

Badanie techniczne samochodu 2022

Homologacja M1 tyczy się samochodów osobowych o DMC wynoszącym 3,5 tony, umożliwiających przewóz do 8 osób. Homologacja N1 z kolei oznacza auta użytkowe z DMC 3,5 tony.

Projekt Ministerstwa Infrastruktury zmieniający rozporządzenie w sprawie zakresu i przeprowadzania badań technicznych musi zostać dopasowany do unijnych dyrektyw - stąd wprowadzenie elementu kontroli systemu eCall podczas weryfikacji auta.

Jednocześnie, także zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, zmienią się nazwy poszczególnych usterek. Do zauważonych w aucie problemów i usterek przypisywane będą poszczególne kody: drobna, poważna i niebezpieczna. Obecnie stosuje się określenia drobna, istotna i stwarzająca zagrożenie.

Co więcej, diagności dostaną wytyczne, które ułatwią dopasowywanie kodów do usterek. Obecnie są one określane według uznania osoby weryfikującej stan techniczny pojazdu.

Badanie techniczne samochodu 2022

Badanie techniczne samochodu - kiedy zmiany wejdą w życie?

Według autorów projektu nowego rozporządzenia "zmiany przepisów dotyczących sposobu przeprowadzania badań technicznych będą skutkowały poprawą stanu technicznego pojazdów na drogach, co w konsekwencji wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska".

Jak donosi informacja na stronie Rządowego Centrum Legislacji, rozporządzenie jest obecnie na etapie konsultacji publicznych i uzgodnień. W życie wejdzie ono z kolei już 27 września 2022 roku.

Warto dodać, że te zmiany nie oznaczają podwyżek cen badań technicznych aut, oraz nie zmieniają innych kluczowych zasad sprawdzania pojazdów - o co od dłuższego czasu walczą diagności i właściciele SKP.