BMW pod napięciem. Marce najbardziej zależy na elektrykach

BMW w najbliższym czasie zaprezentuje wiele nowych modeli, przy czym znakomita większość dostępna będzie także w elektrycznym wydaniu. I to właśnie takie wersje są kluczowe dla marki z Monachium. Oto lista nowości, które poznamy w najbliższych miesiącach i latach.

Nie jest tajemnicą, że BMW bardzo mocno stawia na elektryfikację. Widać to chociażby po tegorocznych premierach, takich jak BMW iX czy i4. Te modele przecierają jedynie szlak dla kolejnych samochodów, które poznamy już w najbliższym czasie. Oliver Zipse, szef koncernu, rzucił nieco światła na to, czego możemy spodziewać się w najbliższych tygodniach, miesiącach i latach. Jedno jest pewne - lista premier będzie bardzo długa.

BMW nie będzie zwalniało tempa

Kiedy większość producentów wyraźnie rozdziela gamę aut spalinowych i elektrycznych, BMW idzie nieco inną drogą. Marka z Monachium zdecydowała się na maksymalną unifikację modeli, tworząc jeden samochód w spalinowym i elektrycznym wydaniu. Idealnym przykładem tej strategii jest BMW i4, czyli bliski kuzyn Serii 4 Gran Coupe.

Taka sama strategia przyświecać będzie nadchodzącej Serii 7 i X1. Luksusową limuzynę oficjalnie poznamy już za kilka dni, choć jeszcze w prototypowym wydaniu. Produkcyjny wariant ujrzy światło dzienne w przyszłym roku i wtedy też trafi do salonów. Nazewnictwo będzie rozróżnione w prosty sposób - Cyfra 7 pozostanie domeną aut spalinowych, zaś oznaczenie i7 stanie się wyróżnikiem elektryka.

BMW i4

Tak samo wyglądać będzie nomenklatura w SUV-ie X1. Nowa generacja tego auta może być jednym z najważniejszych dla marki aut. iX1 stanie do walki z takimi modelami jak Mercedes EQA/EQB i Audi Q4.

Na platformie iX1 powstanie też nowe elektryczne MINI Countryman

Ten samochód zobaczymy jednak najwcześniej w 2023 roku. Za dwa lata swoją premierę będzie też miała kolejna Seria 5. Tutaj również zastosowana będzie strategia współdzielenia konstrukcji z wariantem spalinowym. BMW i5 ma być jednym z kluczowych graczy na rynku, gdyż zadebiutuje przed Audi A6 E-Tron. Powinno to pozwolić BMW ukroić sobie duży kawałek tortu, który będzie dzielony póki co tylko z Mercedesem i nadchodzącym modelem EQE.

Nie zapominajmy też, że jesienią wreszcie ruszy sprzedaż modelu iX. To kontrowersyjny wizualnie, ale i bardzo nowoczesny SUV, który pokaże przyszłość marki. To właśnie tutaj debiutuje szereg rozwiązań, będących standardem dla kolejnych nowości.

BMW Serii 7

Niebawem dostaniemy też kilka "spalinowych" premier

Podczas targów w Monachium powinniśmy zobaczyć produkcyjną wersję BMW 2 Active Tourer. Praktyczna "dwójka" powraca jako nowa generacja, a topowa wersja ma oferować nawet 270 KM.