Borewicz i samochody. Serial "07 zgłoś się" był pełen ciekawych maszyn

"07 zgłoś się", Borewicz, samochody... Powiedzmy sobie szczerze - może i była to produkcja, która miała pokazać milicję w lepszym świetle, ale też obfitowała w ciekawą akcję i świetne samochody. Dzisiaj wracam do tego serialu, aby spojrzeć na występujące tam samochody.

Bronisław Cieślak bez wątpienia przeszedł do historii za sprawą tej kultowej roli. "07 zgłoś się" było jednym z popularniejszych seriali w okresie PRL-u (choć tak naprawdę przypominało to bardziej zestaw krótkich filmów, produkowanych od 1976 do 1989 roku), ale i Ci urodzeni nieco później także chętnie wracali do tej produkcji. Sam zaliczam się do tej grupy - choć PRL-u nie zaznałem, to jednak porucznik Borewicz i jego perypetie nie są mi obce. Na wieść o śmierci odtwórcy głównej roli postanowiłem nieco odświeżyć sobie poszczególne odcinki, aby powspominać występujące tam samochody.

Borewicz jeździł Polonezem, ale wokół niego pojawiało się wiele ciekawych samochodów

Jak pewnie wiecie w PRL-u wbrew pozorom na drogach było sporo "zachodnich" samochodów. Należały one głównie do wpływowych osób, które mogły sobie pozwolić na zakup aut za dewizy lub z bliżej nieokreślonego źródła. Warszawa wręcz obfitowała w ciekawe pojazdy, także te z USA.

Z pomocą w przeglądzie wszystkich czterokołowców występujących w "07 zgłoś się" przychodzi jedna z moich ulubionych stron internetowych - Internet Movie Car Data Base. Jeśli jej nie znacie, to koniecznie nadróbcie zaległości. Pasjonaci i szaleńcy chętnie wyłapują poszczególne klatki z różnych produkcji i opisują widoczne na nich auta.

Tym samym z łatwością możecie zobaczyć samochody, które otaczały porucznika Borewicza. A tych tutaj nie brakowało. Oczywiście autem służbowym głównego bohatera był Polonez, a przez chwilę też duży Fiat. W wielu odcinkach pojawiały się jednak ciekawsze wynalazki. Już w pierwszym debiutował na przykład Opel Käpitan, czyli flagowy model tej niemieckiej marki. Gwiazdą trzeciego odcinka był z kolei FIAT 128 Sport w kolorze zielonym, który brał także udział w pościgu ulicami Warszawy.

Borewicz Efektowne pościgi były stałym elementem serialu "07 zgłoś się"

Stałym elementem było też czerwone Renault 5 oraz najróżniejsze samochody z USA, takie jak Buick LeSabre. Warto też pamiętać, że jeden z odcinków (dokładniej dziewiętnasty) był częściowo zrealizowany w USA, z garścią scen wykonanych na Times Square w Nowym Jorku. W tamtych czasach było to coś naprawdę imponującego i przyciągającego przed telewizory młodzież i dorosłych.

Bronisław Cieślak zmarł w wieku 77 lat

Od pewnego czasu aktor walczył z ciężką chorobą. Swoją karierę rozpoczął w Polskim Radiu i w Telewizji Polskiej działając tam jako dziennikarz. To właśnie podczas pracy dziennikarskiej zainteresował się aktorstwem, co przyniosło mu rolę w serialu "Znaki Szczególne" i później główną rolę porucznika Borewicza w "07 zgłoś się".

Borewicz

Przez 19 lat był zaangażowany politycznie - początkowo w PZPR, następnie działając w SLD. Przez pewien czas pełnił także rolę rzecznika tej partii.