Dacia Jogger 2022. Napompowane auto i szczypta Volvo. Smacznego!

Dacia Jogger może i nie jest najpiękniejszym autem na świecie, ale bez wątpienia wygrywa z wieloma konkuretami za sprawą praktyczności. Oto nowy model tej marki, który może stać się ulubieńcem większych rodzin.

Dotychczas to Dacia Duster grała pierwsze skrzypce w gamie tej marki w momencie, w którym rodzina szukała dla siebie większego auta. Wszystko wskazuje jednak na to, że teraz musi ustąpić miejsca innemu modelowi. Dacia Jogger nie jest piękna, ale ten wielki tył skrywa miejsca dla pięciu osób i dla wielu bagaży.

Dacia Jogger to do słupka B Sandero, a dalej... Volvo?

Oczywiście to żart, ale pewne nawiązania do aut szwedzkiej marki są tutaj widoczne gołym okiem. Pionowe światła w słupkach C z charakterystycznymi "powiększeniami" w połowie pokrywy bagażnika wręcz jednoznacznie przypominają auta Volvo. Czy to źle? Nic z tych rzeczy - prezentuje się to całkiem nieźle.

Dacia Jogger 2022

Nieco gorzej wypada za to linia boczna, którą po prostu zrobiono w możliwie najprostszy sposób. Aby uzyskać możliwie największą ilość miejsca, Dacia zdecydowała się na lekkie poszerzenie auta za słupkiem B. Wygląda to specyficznie, ale owocuje naprawdę przestronnym wnętrzem.

Wymiary pozostały jednak kompaktowe - 4,55 metra długości to przyzwoity wynik. Nie przeszkodził on w tym, aby w 5-osobowej konfiguracji uzyskać 708 litrów pojemności bagażnika i aż 1819 litrów przy dwóch rzędach złożonych. Zdjęcia sugerują, że nawet przy rozstawionych siedmiu fotelach zyskamy tutaj kilka cennych centymetrów na bagaże.

Dacia podkreśla też, że schowki w kabinie mają łącznie 24 litry pojemności, tak więc ukrycie podręcznych przedmiotów nie powinno być problemem.

Dacia Jogger ma póki co jeden silnik

To litrowa konstrukcja, która po drobnych modyfikacjach oferuje 110 KM. Dostępna jest ona z 6-biegową manualną skrzynią biegów. W kolejnych miesiącach oferta ma zostać poszerzona (z pewnością także o automat), ale na diesla nie ma co liczyć. Jego miejsce zajmuje instalacja LPG, która łączy 40-litrowy zbiornik paliwa i 50-litrową butlę na gaz. Taka wersja z pewnością przyciągnie do siebie klientów w naszym kraju.

Pewne jest natomiast to, że w 2022 roku ofertę zasili hybryda, znana chociażby z Clio i Arkany. To kombinacja silnik 1.6, jednostki elektrycznej i małej baterii. Łączna moc? 140 KM.

Dacia Jogger 2022

Skąd w ogóle nazwa Jogger?

Według marki jest to nawiązanie do sportowego charakteru auta. Nie chodzi jednak o jego możliwości, a raczej o to, że doskonale sprawdzi się jako pojazd dla osób aktywnych. Do tego tę "aktywność" podkreśla stylistyka w duchu wersji Stepway z innych Dacii.