Dakar 2015 - Ostatnie dni i podsumowanie

Trzynasty i czternasty dzień zmagań w Ameryce Południowej to ostatnia prosta na drodze do Buenos Aires. Sytuacja była stabilna i… mamy zwycięzców!

Wszyscy uczestnicy rajdu byli zmęczeni, podobnie ich maszyny coraz częściej padały ofiarą licznych usterek. Liderzy stawki postanowili więc w sporej mierze zwolnić, bo w tym momencie najważniejsze było dotarcie do mety. Dlatego też podczas trzynastego i czternastego dnia rajdu nie wydarzyło się w zasadzie nic szczególnego.

Dzień trzynasty:

Rafał Sonik obawiał się trochę o stan techniczny swojego quada, który zaczął tracić olej. Na strachu się jednak skończyło, a Rafał na mecie zjawił się jako 4. Jego przewaga mimo to się nie zmniejszyła. Jedyne, o czym musiał pamiętać SuperSonik, to rozwaga.

Krzysztof Hołowczyc również jechał rozważnie. Na finiszu wczorajszego odcinka zawitał dopiero jako 8., co oczywiście również nie zachwiało jego pewnością na podium. Marek Dąbrowski utrzymuje się na 24. pozycji, zaś Piotr Beaupre na 33. Liderem stawki w klasie samochodów jest nieprzerwanie Katarczyk, Nasser Al-Attiyah.

Jakub Przygoński również jechał bardzo stabilnie. Na mecie znalazł się jako 22. motocyklista, przy czym dalej utrzymuje miejsce w pierwszej dwudziestce zawodników. W czołówce natomiast trwa walka między zespołami KTM i Hondy. Marc Coma utrzymuje prowadzenie z przewagą prawie 18 minut nad Paulo Goncalvesem. Nie może być jednak spokojny.

Kierowcy polskiej ciężarówki spotkali się w ostatnim etapie z trudnościami technicznymi. Nie były one na tyle uciążliwe, by zawodnicy musieli się wycofać z rajdu, ale jazda bez hamulców z pewnością nie należała do łatwych zadań. Na miejsce dotarli na miejscu 23., przy czym dalej zachowują miejsce w pierwszej dwudziestce.

Dzień czternasty:

Zawodnicy dojechali do mety. Z powodu bardzo niekorzystnych warunków pogodowych trasa przejazdu została skrócona, a tym samym zwycięzców poznaliśmy trochę szybciej. Powodów do radości mamy kilka.

Rafał Sonik, który przez większość rajdu jechał bardzo dobrze, wygrał rywalizację w klasie quadów zajmując pierwsze miejsce, o którym marzył od dawna. Podobnie Krzysztof Hołowczyc, który pragnął stanąć na podium w tegorocznym Dakarze, również zrealizował swój cel. Polak zajął miejsce trzecie. Marek Dąbrowski ukończył natomiast rajd na miejscu 23., a Piotr Beaupre na 33.

Jakub Przygoński jest z kolei jedynym z polskich motocyklistów, któremu udało się ukończyć tegoroczny rajd. Ukończył go na 19. pozycji, ale trzeba mieć na uwadze, że zmagał się on cały czas z niedawną kontuzją.

Robin Szustkowski i Jarek Kazberuk również osiągnęli założone cele. Zajmując 19. miejsce w wadze ciężkiej dojechali do mety w pierwszej dwudziestce. To bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę początkowe problemy techniczne, a później i zdrowotne. Co więcej, ich Tatra była słabsza od dominujących bez przerwy na trasie Kamazów.

Rajd Dakar 2015 dobiegł zatem końca. Mamy wiele powodów do świętowania, a powyższe sukcesy Polaków mogą przyczynić się do wzrostu zainteresowania sportami motorowymi w naszym kraju.
To duży sukces!

Nie zapominajmy jednak, że Dakar nie dla wszystkich skończył się dobrze...

Wyniki końcowe:

Samochody
1. Nasser Al-Attiyah (QAT) Mini 40:32.25
2. Giniel de Villiers (RPA) Toyota + 35.34
3. Krzysztof Hołowczyc (POL) Mini + 1:32.01
...
23. Marek Dąbrowski (POL) Toyota + 11:08.43
33. Piotr Beaupre (POL) BMW + 14:49.07

Quady
1. Rafał Sonik (POL) Yamaha 57:18.39
2. Jeremias Gonzalez Ferioli (ARG) Yamaha + 2:54.50
3. Walter Nosiglia (BOL) Honda + 3:42.56

Motocykle
1. Marc Coma (ESP) KTM 46:03.49
2. Paulo Goncalves (PRT) Honda + 16.53
3. Toby Price (AUS) KTM + 23.14
...
18. Jakub Przygoński (POL) KTM + 6:21.12

Ciężarówki
1. Airat Mardiejew (RUS) Kamaz + 42:22.01
2. Edward Nikołajew (RUS) Kamaz + 13.52
3. Andriej Karginow (RUS) Kamaz + 51.00
...
19. Robin Szustkowski/Jarek Kazberuk/Filip Skrobanek (POL) Tatra + 12:42.08

 

https://www.youtube.com/watch?v=NMC5dWcA2TI

https://www.youtube.com/watch?v=VB_GW4YRLJQ