Dakar 2015 - Wszystko co musisz wiedzieć
Czas najwyższy rozpocząć odliczanie do najbliższego rajdu Dakar, który rozpocznie się 4 stycznia 2015 roku i potrwa dwa tygodnie. Podczas wydarzenia zobaczymy wielu znanych kierowców, także z Polski. Pojawią się również nowe samochody, jak choćby rajdowy Peugeot 2008 DKR.
Jeśli jesteś fanem sportów motorowych, to z pewnością poniższe informacje nie będą stanowiły dla Ciebie nowości, ale w przeciwnym wypadku możesz się sporo o samym Dakarze dowiedzieć.
Jak to wszystko się zaczęło?
Pierwszy rajd Paryż-Dakar wystartował w grudniu 1978 roku. W wydarzeniu wzięły wówczas udział 182 pojazdy, z których tylko 74 dotarły do mety. Sam pomysł na długodystansowy rajd, który dziś określany jest mianem jednego z najtrudniejszych na ziemi, pochodzi od francuskiego motocyklisty, który zgubił się podczas rajdu w Libii. Stwierdził on, iż pustynia to doskonałe miejsce do rywalizacji, ponieważ stale zmieniający się krajobraz pustynny utrudnia nawigację, co tylko podnosi poprzeczkę i daje jedyne takie szanse sprawdzenia swoich umiejętności. I tak oto większość edycji rajdu Dakar odbyła się głównie w Afryce. Jednak do czasu...
Gdzie obecnie odbywa się Dakar?
Pierwotna trasa rajdu prowadziła z Paryża do stolicy Senegalu, miejscowości Dakar. Jej przebieg był każdego roku ustalany na nowo w zależności od wielu czynników, także politycznych. W 1992 roku rajd jechał do Kapsztadu, co było pierwszą w historii zmianą miejsca docelowego. Była to jednak jednorazowa zmiana. Jako punkty startowe bądź końcowe występowały także takie miejscowości, jak: Kair, Grenada, Marsylia, Barcelona, Madryt, Lizbona, Szarm El-Szejk, Arras. Generalnie jednak rajd Dakar odbywał się większościowo na terenie Europy i Afryki. Było tak do roku 2009, kiedy to wydarzenie przeniesiono do Ameryki Południowej. Od tamtej pory sławetny Dakar ma miejsce na terenach należących do Argentyny, Chile i Peru.
Ile dokładnie potrwa Dakar 2015?
Rajd wystartuje 4 stycznia 2015 roku i potrwa do 17 stycznia. W ciągu niespełna dwóch tygodni kierowcy przejadą trasę liczącą około 10 tysięcy kilometrów, która prowadzić będzie z Buenos Aires do Iquique i z powrotem.
Ile pojazdów bierze udział?
W roku 2014 całkowita liczba maszyn, które wzięły udział w rajdzie Dakar, wyniosła 431. Wśród nich znalazło się 147 samochodów, 174 motocykle, 40 quadów i 70 ciężarówek. Zawodnicy pochodzili łącznie z 51 państw, z czego w większości z Francji (17%), Danii (13,5%) oraz Argentyny (12,6%). Prawie połowa z nich dotarła do mety (blisko 47%).
Kto może wziąć udział?
W zasadzie każdy, choć szczegóły mogą przyprawić o ból głowy. W Dakarze jedzie wielu zawodowych kierowców, którzy posiadają swoich sponsorów oraz specjalnie zaprojektowane pojazdy. Istnieje jednak szansa także dla amatorów, którzy nie posiadają szczególnego dorobku, a chcieliby się sprawdzić. Do wyboru są cztery kategorie: motocykle, quady, samochody i ciężarówki. Problem jest tylko jeden... Koszt tej zabawy będzie nieziemsko wysoki. To w zasadzie jedyna bariera.
Ile osób w załodze?
Wszystko wydaje się proste, gdy słyszy się, że ekipa jednego samochodu składa się z dwóch kierowców. Często niestety pomija się resztę załogi, która zajmuje się całym zapleczem technicznym w przerwach między kolejnymi odcinkami, a to właściwie od tych ludzi zależy ewentualne powodzenie w rajdzie.
Jest także dodatkowy element przetrwania...
Rajd Dakar to przede wszystkim szybka jazda terenowa. 3 lata temu formuła wydarzenia została wzbogacona o specjalne odcinki "Marathon Stages". Obejmują one dwa dni jazdy, podczas których zawodnicy nie mogą kontaktować się ze swoimi drużynami celem np. dokonania napraw pojazdu. W tym czasie kierowcy zmuszeni są również nocować osobno. Dotychczas dotyczyło to tylko motocyklistów i kierowców quadów, jednak w najbliższym Dakarze odcinki te obejmą wszystkie cztery kategorie pojazdów.
Dodatkowe niebezpieczeństwa
Rajd Dakar jest pełen niebezpieczeństw. Już w założeniu sama jazda tego typu nie należy do bezpiecznej rozrywki, a dodatkowo istnieje szereg innych trudności. Początkowo istniało ryzyko zgubienia się na trasie, co mogło mieć opłakane skutki podczas wypadku. Późniejsze zastosowanie GPS-ów sytuację tę poprawiło, ale pojawiły się nowe zagrożenia. W 2008 roku przykładowo rajd nie odbył się z powodu wysokiego zagrożenia atakiem terrorystycznym.
Do rozpoczęcia kolejnej edycji rajdu Dakar pozostały nieco ponad trzy tygodnie. Większość drużyn powinna być już przygotowana do startu, ponieważ zostało bardzo niewiele czasu. Czy będziemy mieli okazję zobaczyć kolejne sukcesy Polaków, podobne do tych Przygońskiego, Małysza i Sonika z ostatniego rajdu? Już niebawem wszystko będzie jasne.