Deklaracja PCC-3. Kto musi zapłacić skarbówce podatek i kiedy?

Deklaracja PCC-3, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych, to dziwny twór. Niestety, wielu z nas musi o nim pamiętać po kupnie auta. Wyjaśniamy co i jak.

Zwana także "podatkiem od luksusu" deklaracja PCC-3, którą trzeba złożyć po kupnie samochodu, to twór, którego trochę nie rozumiem. Muszę oddać państwu 2% tylko dlatego, że kupiłem od kogoś samochód. Podatek od czynności cywilnoprawnych jest jednak obowiązkowy dla wielu osób. Sprawdźmy więc, co musimy pamiętać.

Deklaracja PCC-3: kiedy i jak złożyć?

Im szybciej tym lepiej. A dokładniej, to w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. Tyle wymaga od nas administracja skarbowa. Do tego złożenie druku i opłata musi nastąpić PRZED rejestracją pojazdu.

Deklarację oczywiście możemy złożyć osobiście w naszym Urzędzie Skarbowym. W tym celu musimy pobrać wniosek, wypełnić go i iść stanąć w ogonku. Deklaracja PCC-3 znajduje się wśród wniosków, które możemy pobrać ze stron rządowych, np. tutaj.

Jest też opcja wypełnienia formularza przez internet. Całkiem wygodne i "samo liczy".

Pamiętajcie też, że jeśli kupujecie samochód i będzie on miał współwłaściciela, oprócz deklaracji PCC-3 musicie złożyć też PCC-3/A, z danymi pozostałych właścicieli.

Deklaracja PCC-3

W wielu przypadkach można to już zrobić przez nasz bank. Część z nich ma specjalne opcje przelewów do urzędu skarbowego, gdzie zaznaczamy po prostu za co płacimy i wrzucamy kwotę. Pamiętajmy jednak, że deklaracja PCC-3 może być dodatkowo wymagana. Wtedy Urząd Skarbowy poprosi nas o stawiennictwo i przedstawienie dokumentów - czyli umowy kupna-sprzedaży.

Deklaracja PCC-3: kiedy możemy o niej zapomnieć

Najważniejszym punktem jest to, kiedy deklaracja PCC-3 nie jest wymagana. A dzieje się tak w trzech przypadkach. Dwa będą najpopularniejsze.

Pierwszy, to zakup na fakturę. Wtedy państwo nie wymaga od nas zapłacenia dodatkowej kwoty, bo to jest tak, jakbyśmy kupowali telewizor w sklepie - Firma sprzedaje nam produkt, wystawia paragon (czyli tę fakturę), podatku nie płacimy.

Drugim przypadkiem jest kupno auta zza granicy. Wtedy również Urząd Skarbowy nie będzie wymagał od nas opłaty.

Deklaracja PCC-3 nie jest też wymagana, jeśli nasz samochód nie przekracza wartości 1000 zł i jest to jego wartość rynkowa. Jeśli wpiszemy tego "tysiaka" przy droższym samochodzie, to urzędnik może na to wpaść, a wtedy nasze 2% policzy od wartości rynkowej, np. według tabel Eurotax, więc nie polecam zaniżania kwoty bardziej niż to wynika np. ze stanu technicznego pojazdu.