Ford Mustang California Special powraca w nowym wydaniu. Jest zupełnie inne

Poprzednia generacja nawiązywała do klasyki. Nowa z kolei reinterpretuje ją w zupełnie innym wydaniu. Ford Mustang California Special powraca na rynek.

Ford Mustang California Special powraca na rynek. Amerykanie po raz kolejny sięgają do wersji z 1968 roku, szukając w niej inspiracji dla nowego modelu. O ile w poprzedniej generacji postawiono na nowoczesną interpretację klasyki, o tyle tym razem wykorzystano ją jedynie jako luźną inspirację. Efekt końcowy robi wrażenie, ale nie każdemu przypadnie do gustu.

Ford Mustang California Special 2024 - czym wyróżnia się ta wersja?

Zacznijmy od przypomnienia najważniejszych cech poprzednika. Rok temu ten samochód trafił w nasze ręce i spędziliśmy z nim kilka dni.

Ford skupił się wówczas na stworzeniu retro-elementów w nowym aucie. Agresywniejszy grill, naklejki z logo CS na drzwiach i dokładki zderzaków prezentowały się bardzo dobrze. Nie zapomniano też o atrakcyjnych 5-ramiennych felgach, które nawiązywały do wzorów sprzed lat.

W nowym modelu wybrano zupełnie inną koncepcję. California Special wyróżnia się teraz przede wszystkim kolorystyką. Nie sposób nie zwrócić uwagi na nowe felgi w dwóch odcieniach. Charakterystyczne są też niebieskie elementy w grillu i dwukolorowe naklejki na drzwiach.

Całość prezentuje się jednak dużo nowocześniej. Teoretycznie lepiej koresponduje to ze stylistyką generacji S650, ale jednocześnie można czuć lekki niedosyt po genialnym poprzedniku.

Wnętrze również zyskało szereg niebieskich dodatków

Pojawiły się tutaj nowe przeszycia tapicerki i kierownicy, a także inne listwy ozdobne. Ford Mustang California Special niezmiennie wyróżnia się pod tym kątem z rodziny standardowych modeli.

Nowa wersja bazuje na modelu GT, czyli pod maską jest 5-litrowe V8 Coyote, generujące 480 KM. Moc na koła przekazuje 10-biegowy automat lub 6-biegowy manual - wedle uznania kupującego.

Ford Mustang California Special 2024

Ford Mustang California Special po raz pierwszy pojawił się w 1968 roku

Była to wówczas limitowana seria, która swoim wyglądem nawiązała do modeli Shelby. Unikalne były tutaj między innymi pasy na drzwiach, dodatkowe wloty powietrza przy tylnych kołach i inne światła tylne.

Ta wersja powracała później kilkukrotnie - po raz pierwszy w latach 2007-2009, później 2011-2013 i w 2017 roku. W Europie dostaliśmy ją po raz pierwszy w 2021 roku. Warto dodać, że tym razem California Special występuje zarówno w wydaniu coupe, jak i cabrio.