Umarło Mondeo, niech żyje Ford Stormtrak. Czy kombi-crossover to dobry kierunek zmian?

Ford Stormtrak, Evos, jak zwał, tak zwał - nowy model z klasy średniej nabiera kształtów. Czy taki kierunek zmian w marce jest dobry?

Klasa średnia w pewnym sensie umiera. Już nie tylko SUV-y, ale także usportowione modele kradną klientów klasycznym modelom. Ford Mondeo, niegdyś królujący na drogach i w statystykach sprzedaży, teraz raczej ostatkiem sił grzeje swoje miejsce. To samo tyczy się też innych modeli. Insignia, Passat (choć ten jeszcze sprzedaje się nieźle, ale tylko w wersji Variant), Peugeot 508 - można tak wymieniać bez końca, tutaj sytuacja nie jest lepsza. O dziwo nieźle trzyma się segment premium, choć np. Audi A4 schodzi tylko jako kombi, a zamiast sedana wszyscy wybierają Audi A5 (lub Q5). Amerykanie zauważyli więc pewien schemat, który wdraża w życie w swojej ofercie. Ford Stormtrak wpisuje się w "nowe oczekiwania" klientów.

A więc Ford Stormtrak to kombi-crossover, czyli takie Subaru Outback

Przynajmniej na to wskazują zdjęcia szpiegowskie tego samochodu oraz wstępne informacje, które dopływają do nas z wielu stron. Ford stawia na najpraktyczniejsze nadwozie, aczkolwiek nie chce zrobić nudnego i nijakiego samochodu o bezpłciowym charakterze.

Wręcz przeciwnie. Nowy model nie tylko zyska bardzo wyrazistą stylistykę, ale także zdecydowanie zwiększony prześwit. Doskonale widać to na zdjęciach szpiegowskich wykonanych w Szwecji.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć Forda Stormtraka podczas testów

Zalety takiej koncepcji? Przede wszystkim większa użyteczność i praktyczność. Pytanie tylko czy w parze z prześwitem pójdzie napęd na cztery koła. Z pewnością nie dostaniemy go w bazowym wariancie, aczkolwiek mocniejsze i lepiej wyposażone modele powinny posiadać sprawdzone 4x4.

Ciekawie będzie wyglądać także gama jednostek napędowych. Obok klasycznych wariantów benzynowych (wspomaganych miękką hybrydą), nie zabraknie też diesla i modelu plug-in hybrid. Ten ostatni będzie kluczowy dla marki, gdyż Kuga PHEV wciąż nie uporała się z problemami dotyczącymi potencjalnego samozapłonu baterii. Tym samym marka musi walczyć o obniżenie emisji dwutlenku węgla.

Ford Stormtrak Ford Stormtrak został "przyłapany" podczas testów w Chinach

Ford Stormtrak zadebiutuje pod koniec bieżącego roku

Marka podkręca tempo prac nad tym modelem na tyle, aby premierę wcisnąć jeszcze w tym roku. Tym samym Mondeo będzie mogło odejść na zasłużoną emeryturę, do której już teraz jest przygotowywane. Oferta została tutaj mocno okrojona (do diesli i hybrydy). Najprawdopodobniej produkcja tego auta zakończy się jeszcze w tym roku.