Google Maps wprowadza trasy ekonomiczne. Dopasujesz je do swojego auta

Google Maps wprowadza nową funkcję, którą docenią kierowcy walczący o każdy litr zużytego paliwa. W tej popularnej aplikacji debiutuje możliwość wyznaczania ekologicznych i ekonomicznych tras, dopasowanych do rodzaju napędu w samochodzie.

Kilka minut więcej jazdy w zamian za niższe o 26% zużycie paliwa? Dla niektórych może to być idealne rozwiązanie - zwłaszcza, gdy liczą się z każdym litrem zużytego paliwa. Google Maps wprowadza funkcję, która może przydać się wielu osobom, a w szczególności kierowcom aut elektrycznych. W aplikacji debiutuje możliwość wyznaczania tras przyjaznych ecodrivingowi. Jak to działa?

Google Maps może dopasować trasę do rodzaju napędu w samochodzie

Krótko mówiąc - nowy algorytm map Google może wyznaczyć trasę z uwzględnieniem rodzaju napędu w aucie. Drogi wybierane dla aut z silnikami spalinowymi (osobno dobierane są dla samochodów benzynowych i wysokoprężnych) uwzględniają możliwości takich jednostek napędowych.

Hybrydy i elektryki doceniają z kolei konkretne ukształtowanie terenu, gdzie można wykorzystać potencjał odzyskiwania energii. Google Maps może to wziąć pod uwagę, proponując nieco dłuższą, ale wydajniejszą pod kątem zużycia energii drogę.

Google Maps Google Maps

Wybierając ekonomiczne trasy można oszczędzić nawet do 30% w zużyciu paliwa

Google stworzyło prezentację, która pokazuje możliwości nowego algorytmu. Na trasie, którą będziemy jechać o kilka minut dłużej, możemy zanotować o 30% niższe zużycie paliwa lub energii - dzięki niższym prędkościom i ukształtowaniu terenu.

Nowa funkcja będzie dostępna w 40 krajach europejskich krajach

I tutaj możemy się cieszyć, gdyż Polska też jest na tej liście. Tym samym już teraz, po aktualizacji aplikacji, możemy korzystać z nowych funkcji. Warto więc je sprawdzić w praktyce - zwłaszcza przy obecnych wysokich cenach paliw.

Źródło: Mapy Google