Nowy Civic Type R ma polski cennik. Kosztuje fortunę! To nie jest pomyłka!

Długo oczekiwana Honda Civic Type R ma już polski cennik. Kwota blisko ćwierć miliona złotych wyrywa z butów bardziej niż właściwości jezdne.

Miłośnicy sportowych Hond długo czekali na nowego "Type R-a". I doczekali się. Ma być najlepszy w historii. I zapewne jeden z ostatnich bez wspomagania elektrycznego. Teraz znamy też polski cennik nowego modelu. Jest on jednak równie szokujący, jak potencjalne prowadzenie samochodu (na test czekamy z niecierpliwością).

Honda Civic Type R za blisko ćwierć miliona złotych

Hothatch z dwulitrowym, turbodoładowanym silnikiem osiąga 329 KM, będąc jednocześnie najmocniejszym silnikiem VTEC Turbo w historii Hondy. Pozwala on Hondzie Civic Type R rozpędzić się do 275 KM i 100 km/h osiągnąć w 5,4 sekundy. Skrzynia biegów? Oczywiście manualna, sześciobiegowa - przekonstruowana w stosunku do poprzednika. Ma być jeszcze szybciej i jeszcze lepiej. Zwłaszcza, że dodatkowo połączono ją z systemem Rev Match, dopasowującym obroty podczas zmiany przełożeń.

Civic Type R

W standardzie dostaniemy wszystko to, z czego znany jest Type R. Poszerzenia, spoilery, ale także czerwone, kubełkowe fotele oraz konfigurowalne cyfrowe zegary. Do Type R dołożono też tryb jazdy "Individual Mode" oraz funkcję Honda LogR. To system rejestracji danych podczas jazdy, który ma pozwolić kierowcy nie tylko idealnie wykorzystać możliwości samochodu, ale poza tym czegoś go nauczyć. Poznamy więc nie tylko przeciążenia, ale poziomy temperatury, czy siły działające na opony. Te z kolei, naciągnięte na nowe, 19-calowe felgi, to znane ze swoich możliwości gumy Michelin Pilot Sport 4S.

Dużo dobrego za kwotę zwalającą z nóg

Poprzedni Civic Type R nawet pod koniec swojej produkcji nie przekraczał 170 - 180 tys. zł. Przy obecnym wzroście cen i rozwoju auta spodziewaliśmy się więc, że cena będzie oscylować wokół 200 tys. zł.

Tymczasem Honda wyceniła Civica Type R na... 244 900 zł. I to na start, bo kwotę też będzie można powiększyć, dokładając dodatkowe opcje, czy inne kolory nadwozia.

I choć nie wątpię (i bardzo bym się chciał przekonać), że nowy "Type R" to genialny samochód, to mówimy o kwotach, które wywindowały Hondę do poziomu bliskiego np. bazowemu Porsche 718 Cayman (260 000 zł). Za 230 tys. zł możemy już myśleć o Mercedesie-AMG A35 4Matic.

Honda Civic Type R w salonach pojawi się w pierwszym kwartale 2023 roku. Japończycy już mogą nią jeździć i są zachwyceni.