PORADNIK: Jak przewidywany roczny przebieg wpływa na składkę OC?

Jeśli regularnie kupujesz polisy OC, na pewno zauważyłeś, że ubezpieczycieli interesuje to, jak wiele kilometrów zamierzasz przejechać autem w czasie trwania polisy.

Sprawdzamy, dlaczego ubezpieczyciele pytają o te szacunki i jak przewidywany roczny przebieg wpływa na składkę OC?

Roczny przebieg a koszt OC

Być może bardzo trudno będzie Ci określić, ile kilometrów planujesz przejechać swoim samochodem w kolejnym roku. Niemniej musisz być przygotowany na to pytanie, bo ubezpieczyciele potrzebują tej danej do wyliczenia Twojej składki za polisę.

W jaki sposób towarzystwa uzależniają koszt OC od tego, jak dużo będziesz jeździł samochodem? Otóż sposób myślenia jest prosty: im więcej kilometrów przejeżdża rocznie kierowca, tym większe prawdopodobieństwo, że samochód weźmie w tym czasie udział w wypadku, kolizji lub innej szkodzie

Jak oszacować roczny przebieg?

Masz problem z oszacowaniem, ile kilometrów przejedziesz w kolejnym roku? Możesz po prostu sprawdzić aktualny przebieg swojego pojazdu i podzielić go przez liczbę lat, przez które użytkujesz samochód. Jeśli na przykład przebieg wynosi 97 tys. kilometrów, a autem jeździsz od 7 lat, oznacza to, że rocznie przejeżdżasz prawie 14 tys. kilometrów. Jeśli ubezpieczenie kupujesz za pośrednictwem porównywarki internetowej, w jej formularzu zaznacz więc planowany roczny przebieg na poziomie 10-15 tys. km. 

Inne sposoby na oszacowanie rocznego przebiegu swojego pojazdu znajdziesz w eksperckim poradniku mubi.pl: Przewidywany roczny przebieg a wysokość składki OC

Czy przebieg wpływa na rzeczywisty koszt OC?

Na koszt OC wpływa wiele czynników. Należą do nich na przykład:

 • wiek kierowcy,
 • doświadczenie kierowcy,
 • liczba dotychczas spowodowanych szkód z tytułu OC,
 • miejsca zamieszkania,
 • marka i model pojazdu,
 • roczny szacowany przebieg pojazdu.

Pamiętaj jednak, że każdy ubezpieczyciel ma swój własny algorytm wyliczania składki OC. Algorytmy te nadają różne wagi dla wspomnianych czynników. Oznacza to na przykład, że dla jednego ubezpieczyciela kluczowy jest wiek kierowcy, ale drugie towarzystwo większą wagę nada miejscu zamieszkania kierowcy

Jak istotne w takim razie jest dla ubezpieczycieli to, ile kilometrów planujesz przejechać w roku trwania polisy? Sprawdził to ekspert ds. ubezpieczeń OC z porównywarki internetowej mubi.pl (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/). Okazuje się, że dla niektórych ubezpieczycieli szacowany roczny przebieg jest istotny i wpływa na cenę OC, ale dla innych nie ma praktycznie żadnego znaczenia. 

Roczny przebieg, a ceny OC u różnych ubezpieczycieli

Jak przewidywany roczny przebieg wpływa na składkę OC? Przykładowa kalkulacja zakłada, że kierowcą jest żonaty 33-latek z Kielc, jeżdżący Volkswagenem Passatem z 2013 roku (poj. silnika: 1798 cm³). Kierowca ma prawo jazdy od 15 lat i od tylu samo lat kupuje polisy OC. Oto ceny OC dla 33-latka zmienne w zależności od deklarowanego rocznego przebiegu: 

 

Gefion AXA Direct Link4 mtu24 Aviva Benefia Uniqua
przebieg do 5 tys. km 445 zł 465 zł 527 zł 633 zł 576 zł 687 zł 826 zł
przebieg do 10 tys. km 445 zł 465 zł 527 zł 633 zł 589 zł 687 zł 826 zł
przebieg do 15 tys. km 445 zł 465 zł 541 zł 633 zł 630 zł 687 zł 826 zł
przebieg do 20 tys. km 445 zł 465 zł 563 zł 633 zł 646 zł 687 zł 826 zł
przebieg do 30 tys. km 445 zł 466 zł 588 zł 633 zł 678 zł 687 zł 826 zł

 

Jak widzisz aż 4 na 7 ubezpieczycieli nie zmienia ceny OC w zależności od deklarowanego przebiegu. Należą do nich: Gefion, mtu24, Benefia i Uniqa. Do grona tych ubezpieczycieli można zaliczyć również AXĘ Direct, która zwiększa składkę dopiero przy przebiegu na poziomie 20-30 tys. kilometrów, a wzrost ten wynosi jedynie 1 zł. Najwyższe podwyżki za przebieg spotkasz w Avivie różnica między ceną polisy OC dla przebiegu do 5 tys. i do 30 tys. przebiegu wynosi aż 17% (ponad 100 zł). 

Średnie ceny OC dla poszczególnych wartości przebiegu

Ekspert mubi.pl sprawdził również, jak przedstawiały się średnie ceny OC we wrześniu 2019 roku w zależności od planowanego rocznego przebiegu deklarowanego w formularzu. Dane wpisywane w porównywarkę były różne, bo oparte na faktycznych wyliczeniach dokonywanych przez polskich kierowców. 

 • Średnia cena OC dla przebiegu do 5 tys. kilometrów wyniosła 753 zł
 • Średnia cena OC dla przebiegu do 10 tys. kilometrów wyniosła 756 zł
 • Średnia cena OC dla przebiegu do 15 tys. kilometrów wyniosła 775 zł
 • Średnia cena OC dla przebiegu do 20 tys. kilometrów wyniosła 853 zł
 • Średnia cena OC dla przebiegu do 25 tys. kilometrów wyniosła 892 zł
 • Średnia cena OC dla przebiegu do 30 tys. kilometrów wyniosła 1002 zł
 • Średnia cena OC dla przebiegu powyżej 30 tys. kilometrów wyniosła 1129 zł

Wnioski z obu kalkulacji są następujące: Po pierwsze, ubezpieczyciele w większości nie podnoszą cen OC w zależności od deklarowanego rocznego przebiegu pojazdu. Po drugie, jeśli już podnoszą, to największa różnica w cenie notowana jest:

 • po przejściu z przebiegu do 25 tys. kilometrów na przebieg do 30 tys. kilometrów 
 • oraz po przejściu z przebiegu do 30 tys. kilometrów na przebieg powyżej 30 tys. kilometrów.