KIA PV5 oraz PV7 trafią na rynek już w przyszłym roku. To nowy rozdział aut dostawczych z Korei
Nie regulujcie odbiorników. To nie plan filmu SF, tylko nowe dostawczaki z Korei. KIA PV5 i PV7 trafią a rynek już w przyszłym roku.
Trzeba przyznać, że Koreańczycy mają rozmach. Platform Beyond Vehicle (PBV) to nowa platforma do samochodów elektrycznych, która KIA zamierza wykorzystać w nowych modelach aut dostawczych. Wyjątkowych aut, które mają być zupełnie inne niż dotychczasowe. Na targach w Hanowerze pokazano dwa koncepcyjne auta: KIA PV5 i KIA PV7. Wyglądają jak dostawcze auta z gier lub filmów osadzonych w przyszłości, a zadebiutować mają na rynku... w połowie 2025 roku.
KIA PV5 i PV7 mają mocno namieszać. Jak?
Planem koreańskiej marki jest obniżenie kosztów i zwiększenie możliwości dla firm. Modułowa platforma auta elektrycznego ma pozwolić na niemal dowolne wykorzystanie przestrzeni i dowolne zabudowy. To spowoduje, że niemal każdy klient będzie mógł sobie skonfigurować auto dostawcze dokładnie pod swoje potrzeby.
Oczywiście platforma PBV jest modułowa, więc powstanie na niej zarówno KIA PV5, PV7 (pokazane na targach) jak i planowane mniejsze lub większe modele.
Do tego zaawansowane technologicznie wnętrze (na razie tylko w teorii) nie tylko pomagać będzie kierowcy przy pomocy AI, ale również będzie łatwo przekształcalne w biuro lub warsztat pracy, kiedy pojazd będzie zaparkowany. Nie wątpimy, że to przygotowanie pod autonomiczną jazdę.
Każde z aut koreańskiego producenta dostanie standardową 7 letnią gwarancję z limitem 150 000 km.
Poświęcono też sporo możliwości szybkiego ładowania. Od 10 do 80% taka KIA PV5 będzie ładować się mniej niż 30 minut, korzystając z mocy do 150 kW na ładowarce DC. Na AC będzie w stanie wykorzystać 22 kW. Powinno to znacznie poprawić użyteczność aut w mieście, zakładając, że akurat przyjedziemy do klienta, który ma ładowarkę w okolicy. Albo że przerwę na obiad zaplanujemy w takim miejscu. Auta będą miały też funkcję V2L, a więc możliwość zasilania zewnętrznych urządzeń.
Kia PV7
Plany na przyszłość
Na razie niewiele więcej wiemy o samych samochodach. Poza tym, że niedługo mają mieć premierę. Ale od razu wspomniano o współpracy z firmą Geotab. Obejmować ona będzie całą gamę połączonych usług, a więc komunikujące się auta, zarządzanie dużymi paczkami danych i pomoc w logistyce floty "na żywo".
Ewidentnie KIA stawia na firmy, które potrzebować będą wielu aut PBV. Połączone w system, w teorii mogą przynieść dodatkowe korzyści właścicielowi.
Czekamy na więcej informacji.