Kiedy wymienić opony na zimowe? Zasady są proste

kiedy zmienić opony na zimowe? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta - wystarczy trzymać się kilku prostych kroków.

Pogoda za oknem zaczyna płatać figle. Z jednej strony w ciągu dnia bywa jeszcze ciepło i słonecznie, jednak wieczorami i w nocy coraz częściej pojawiają się przymrozki. Coraz więcej osób stawia więc proste pytanie - kiedy wymienić opony na zimowe? Odpowiedź na to pytanie jest prosta.

Kiedy wymienić opony na zimowe? Kieruj się średnią temperaturą

Kluczowym czynnikiem w przypadku opon jest temperatura powietrza. Letnie opony nie radzą sobie dobrze przy niskich temperaturach, co wynika z mieszanki gumy i ich konstrukcji. Tym samym najlepszym wskaźnikiem "momentu" zmiany opon jest średnia temperatura i prognozy pogody.

  • opony zimowe najlepiej radzą sobie w temperaturach poniżej 6 stopni Celsjusza
  • przy wyższych temperaturach ich skuteczność będzie dużo niższa, niż opon letnich
  • zmiana opon na zimowe nie jest obowiązkowa, ale zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo jazdy

Zakładanie opon zimowych przy wysokich temperaturach przede wszystkim ogranicza bezpieczeństwo jazdy i drastycznie obniża żywotność ogumienia. Miękka mieszanka szybko się ściera, co doprowadzi do przedwczesnego zużycia bieżnika i konieczności szybkiego zakupu kolejnego kompletu opon.

Wymiana opon na zimowe - jak długo na nich jeździć?

O ile wybranie dogodnego momentu na wymianę opon na zimowe jest proste, o tyle zamiana na letnie jest już dużo bardziej podchwytliwa. Nawet w okolicach maja pogoda potrafi zaskoczyć, serwując nam szklankę na drogach lub opady śniegu. Tym samym z założeniem opon letnich warto wstrzymać się do trzeciego tygodnia kwietnia, obserwując jednocześnie pogody.

Wymiana opon na zimowe - w niektórych krajach takie ogumienie jest obowiązkowe

Jeśli planujecie podróże zagraniczne, to warto wiedzieć, że niektóre kraje w Europie wymagają opon zimowych w określonym sezonie. Z reguły jest to okres od października/listopada do kwietnia. Opony zimowe obowiązkowe są w Niemczech, Austrii, Czechach, na Słowacji, Łotwie i w Estonii. Co więcej, w wielu krajach weryfikowany jest także stan opon. Zimówki muszą mieć w większości przypadków nie mniej niż 4 mm bieżnika, choć Niemcy wymagają na przykład co najmniej 5 milimetrów.

Opony zimowe można też zastąpić całorocznymi

Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które podróżują głównie po mieście i nie widzą konieczności w inwestycji w lepsze ogumienie. W razie podróży nie trzeba się jednak o nic martwić - większość krajów traktuje takie opony jak zimowe, choć w niektórych miejscach mogą być dodatkowo wymagane łańcuchy. Tak jest na przykład we Włoszech.