Lotus Eletre 2023. Spodziewaliście się lekkości, dostaniecie luksus

Lotus Eletre 2023 wreszcie oficjalnie ujrzał światło dzienne. Nowy samochód tej brytyjskiej marki to zaprzeczenie wszystkim dotychczasowych ideałom. Czy w tym szaleństwie jest metoda?

Ma ponad 5 metrów długości, wygląda specyficznie i do tego waży ponad dwie tony. Przed Wami Lotus Eletre 2023, czyli początek całkowicie nowej ery dla tej marki. Zbudowano go na stworzonej od podstaw platformie Lotus Electric Premium Architecture, wyposażono w szereg bajerów i wystylizowano w odlotowy sposób. Czy to się sprzeda?

Lotus Eletre 2023 - nazwa pochodzi z języka węgierskiego

Tak przynajmniej twierdzi producent, wedle którego można ją tłumaczyć jako "budzenie się do życia". Jednocześnie Eletre, a jakże, kojarzy się z prądem. Do tego zachowano zasadę nazywania aut słowami na literę E.

Sylwetka tego auta jest bardzo specyficzna. Można śmiało powiedzieć, że Eletre wygląda jak mieszanka Urusa, Ferrari i kilku innych chińskich aut. Na naszej redakcyjnej konwersacji określiliśmy to auto nazwą "samochód z GTA", gdyż taki pojazd przypomina.

Lotus Eletre 2023

Nie ma tutaj żadnych stricte lotusowych wyróżników. Ba, nie ma też niczego, co stawiałoby ten samochód ponad konkurencją. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy - to klienci ocenią ten produkt.

W kabinie również jest dość specyficznie. Mamy tutaj festiwal ekranów i cały przegląd różnych tworzyw i faktur. Wygląda to bez wątpienia intrygująco, ale również sprawia wrażenie "pozbawionego charakteru".

Lotus Eletre 2023 - szybki i skuteczny

Oczywiście jak na Lotusa przystało, osiągi i prowadzenie mają być wzorowe. Nowoczesna platforma i instalacja 800V mają zapewnić ultraszybkie ładowanie z mocą do 350 kW. Tak, w elektrykach takie osiągi też są ważne.

A co się dzieje po wciśnięciu pedału gazu? Cóż, póki co pokazano 600-konną wersję, która setkę osiąga w 3 sekundy i rozpędza się do 260 km/h. Nie brzmi to źle.

Dołączą tutaj jeszcze inne warianty, ale o nich póki co nikt nic nie mówi. Lotus nie chwali się też baterią, ale ta ma oferować ponad 100 kWh pojemności.

Lotus Eletre 2023

Masą tego auta także nikt nie chce ewidentnie szpanować, a ta ma wynosić grubo ponad 2 tony. Mówi się o wartościach na poziomie 2,2 lub nawet 2,3 tony. Aby więc taki samochód prowadził się miło i przyjemnie, inżynierowie Lotusa opracowali specjalne pneumatyczne zawieszenie z aktywnymi stabilizatorami.

Na pokładzie nie zabraknie również nowoczesnych technologii. Wysuwane z dachu LIDAR-y mają zapewnić doskonałe skanowanie drogi i niemal autonomiczną jazdę. Jak więc widać kierowca nie gra tutaj tak kluczowej roli, jak w każdym innym Lotusie.

Lotus Eletre 2023 - kiedy trafi na drogi?

Na początku przyszłego roku, a na kołach stanie w fabryce w Wuhan - to właśnie tam, w zakładach Geely, powstawać będzie ten model. Malkontenci narzekają na SUV-a od Lotusa, ale powiedzmy sobie szczerze - takie auto może być właśnie tym, czego potrzebują Brytyjczycy. Dobra sprzedaż napełni konta marki, aby ta mogła bawić się w nowatorskie i nowoczesne samochody sportowe.